Sayın Yalçın, son açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: "TÜİK tarafından duyurulan Temmuz ayı enflasyonu %9,49 olarak kaydedilirken, yıllık enflasyon oranı ise %47,83 olarak açıklandı. Merkez Bankası'nın geçtiğimiz günlerde yaptığı güncellemeye göre, 2023 yılı için enflasyon tahminini %58'e, 2024 yılı için ise %33'e çıkardığı göz önüne alındığında, Memur-Sen'in 7. Dönem Toplu Sözleşme tekliflerinin "haklı teklif" gerçeğini doğruladığı ve "makul teklif" gerçeğini tescillediği görülmektedir.

Temmuz ayında, yalnızca "Yüzdelik Zam + Enflasyon Farkı" durumunda oluşacak fotoğraf ile seyyanen zamın sonuçları arasındaki ayrım net bir şekilde hissediliyor. Memur-Sen'in "alım gücünü yükseltilmeli" talebi ve Sayın Cumhurbaşkanımızın 22.000₺ vaadi, ekonomik verilerin açıklanmasıyla daha da önem kazanıyor. 22.000₺ düzenlemesi, kamu görevlilerini rahatlatıcı bir adım olarak görülürken, açıklanan enflasyon oranı ise endişe verici bir unsur olarak değerlendiriliyor. Memur-Sen'in 3 aylık dönemlerde ve Refah Payı esaslı olarak önerdiği zam teklifi, kaygıları hafifletmeyi, alım gücünü artırmayı ve enflasyon baskısını sonlandırmayı hedefleyen çözümler sunuyor.

Bu sebeple Kamu İşvereni; 14 Ağustos’ta sunacağı teklifte Memur-Sen’in öngörülerini dikkate alarak, enflasyon hedefleri üzerinden değil piyasa gerçekleri üzerinden teklifle gelmelidir.''