Memur camiasını yakından ilgilendiren bu gelişme, 3600 ek gösterge talebini içeren Memur-Sen Hakem Kurulu Kararı'nın imzalanmasıyla birlikte resmiyet kazandı. Memur-Sen Başkanlığı, bu önemli adımın ardından konuyla ilgili önemli bir açıklama yaparak memurlar arasındaki beklentilere yanıt verdi.

UYGULAMA HAYATA GEÇSİN, KARARIMIZ KAZANIMA DÖNÜŞSÜN

Memur-Sen olarak; kamu görevlilerinin mali, sosyal ve özlük haklarının artırılması, kamu görevlilerinin emekli aylıklarının yükseltilmesi için önemli kazanımlar elde ettik.

Yetkili olduğumuz dönem boyunca sadece toplu sözleşme masasında değil Kurum İdari Kurulları, kurumsal ve hukuki olarak 1007 kazanımın altına imza attık. Görev aylıklarını artırırken, kapsam dışında olmasına rağmen emekli aylıklarının da artırılması noktasında kazanım elde ettik.

2016-2017 yıllarını kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşme’de Tazminat Yansıtma Oranlarının 15 puan arıtılmasını hüküm altına alarak uygulamanın hayata geçmesini, emekli kamu görevlilerimizin emekli ikramiye ve aylıklarının artırılmasını sağladık.

6. Dönem Toplu Sözleşme’de “3600 Ek Gösterge” düzenlemesinin paydaşı olarak 4 unvanın dışında kapsamın genişletilmesini, müdür – müdür yardımcısı başta olmak üzere birçok unvanın ek gösterge rakamının 3600’e yükseltilmesini sağladık.

Ek göstergesi olmayan başta Yardımcı Hizmetler Sınıfı personeli olmak üzere, 5,3 milyon kamu görevlisinin ve emeklisinin ek göstergelerinin 600 puan artırılmasını sağladık.

3600 Ek Gösterge düzenlemesinde gerek çalışma aşamasında gerekse de Meclis aşamasında; emekli aylıklarının adil ve makul bir düzeyde artırılması için Mühendis ve teknik personel başta olmak üzere ek göstergeleri artan fakat emekli aylıklarında hakkaniyetli bir artış yaşanmayan personel için Tazminat Yansıtma Oranlarının artırılmasını talep ettik.

Diğer taraftan, bazı hizmet sınıflarında ön lisans - lisans ayrımı yapılmaksızın benzer unvanlı personele 3600 ek gösterge verilirken; başta tekniker, teknisyen, şef, amir ve benzeri unvanlı yaklaşık 300 bin kamu görevlisi ve emeklisi bu düzenlemenin dışında tutulması önemli bir mağduriyet oluşturmuştur.

Memur-Sen ve bağlı sendikaları olarak; 1. Dereceye yükselmiş kamu görevlileri ve emeklilerinin tamamının 3600 ek göstergeden yararlandırılması noktasındaki kararlı duruşumuz ve ısrarımız sonrası; 1. Dereceye 3600 ek gösterge sözü verilmiş ve 7. Dönem Toplu Sözleşme’de 50 maddelik toplantı tutanağı içerisinde bu husus kayıt altına alınmıştır.

Genel Başkan Doğan: Sabit Ek Ödemeler İçin Çalışmalarımız Devam Ediyor! Genel Başkan Doğan: Sabit Ek Ödemeler İçin Çalışmalarımız Devam Ediyor!

Hakem Kurulu Kararı gereği; 1. Dereceye 3600 ek gösterge sözünü karar altına alan Memur-Sen ile kamu işvereni ivedi olarak ortak çalışma yapmalı, kamu görevlisi ve emeklilerinin beklentilerini hayata geçirmelidir.

Editör: Serap