"2024-2025 dönemi maaş zamlarını ve sosyal haklarını belirlemek üzere milyonlarca memur ve memur emeklisi, temsilcileri aracılığıyla 1 Ağustos'ta hükümetle toplusözleşme masasında buluşacak. Memur konfederasyonları, önemli görüşmeler için masaya oturarak çalışanların haklarını koruma yolunda adımlar atmaya hazırlanıyor."

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, akaryakıt fiyatlarındaki artışların diğer tüm gider kalemlerine olumsuz bir şekilde yansıtılacağını vurguladı. Ayrıca, yükselen enflasyonun sabit gelirlilere ve emeklilere alım gücü kaybı yaşatacağına dikkat çekti. Yalçın, kamu işverenin enflasyon beklentilerini ve hedeflerini güncellemesi gerektiğini ve toplusözleşme masasına bu artışları göz önünde bulundurarak adil, alım gücünü yükseltecek ve beklentileri karşılayacak tekliflerle gelmesini istedi.

(Önder Kahveci)

 Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci de şuna dikkat çekti: “Emekliden esirgenen 8 bin TL’lik ilave ödeme ile memurun alım gücünde kısmi bir iyileşme yaşanacağı konusunda umutlanmıştık. Ne var ki daha verilen 8 bin TL’lik ilave ek ödemeyi içeren kanunun mürekkebi kurumadan ve ödeme, maaşlara yansıtılmadan gelen zamlar, verilecek artışı alıp götürdü. Toplusözleşme süreci memurun aleyhine oluşan bu durumun telafisi için son fırsat olacak. Alım gücü yükseltilmeden, kamu çalışanları ekonomik olarak rahatlatılmadan, ekonominin düzelmesinin imkânsız olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.”

(Mehmet Bozgeyik)

 KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ise temmuz enflasyonunda tarihi rekor görüleceğini belirterek şu çağrıyı yaptı: “Şimdi hep birlikte vergi yüküne hayır, zamlara hayır deme zamanı. Bu zamlara, alkış tutunlara, oh çekenlere emekçileri ve emeklileri açlığa itenlere dur diyelim.”

(Alay Hamzaçebi)

 Büro-İş Genel Başkanı Alay Hamzaçebi, krizin faturasının emekçiye ödetildiğini söyledi. Hamzaçebi, bu konuda şuna dikkat çekti: “AKP hükümeti, yüksek enflasyon karşısında satın alma gücü devamlı azalan sabit gelirli kamu emekçilerinin bütçe ile belirlenen fazla çalışma, ek ders, arazi tazminatı, konferans, harcırah gündelik bedellerini ek bütçe ile maalesef artırmayarak her yönden kamu emekçilerine ekonomik krizin faturasını yüklemeye ve mağdur etmeye devam etmektedir.”

“Hükümet alacağına aslan, vereceğine tilki misali… Kamu emekçileri tarihte hiç bu kadar sömürülmemişti. 2022 ek bütçesinde söz konusu ödemeler artırılmıştı” diyen Alay Hamzaçebi, bu bedellerin enflasyon karşısında komik kaldığını, farkı kamu çalışanlarının cebinden ödemek zorunda kalacağını vurguladı.