Yalçın, ÖTV zamlarının ekonomik dengeleri daha da bozabileceğine dikkat çekerek, hükümetin ve iş dünyasının vatandaşların yaşam standartlarını korumaya yönelik tedbirler alması gerektiğini ifade etti.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, dün gece Resmi Gazete'de yer alan ÖTV zamlarına ilişkin yayınladığı mesajında, fiyat artışlarının vatandaşların alım gücünü düşüreceğine dikkat çekti. Yalçın, kamu işvereninin enflasyon beklentilerini güncellemesi gerektiğini vurgulayarak, toplu sözleşme masasında bu zamları dikkate alınması gerektiğini ifade etti.

İşverenlerin, vatandaşların yaşam standartlarını korumak için tedbirler alması gerektiğini belirtti ve ekonomik dengeleri gözetmeleri gerektiğini söyledi. Yalçın, enflasyon oranlarına uyum sağlayarak toplu sözleşme sürecine adil bir şekilde yaklaşılması gerektiğini vurguladı.

'ALIM GÜCÜ DÜŞECEK'

Yalçın, Twitter'da yazdığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Dün gece akaryakıt fiyatları yaklaşık yüzde 25 artırıldı.

Akaryakıt fiyatlarında yapılan bu artışlar bugünden itibaren bütün gider kalemlerine fazlasıyla yansıtılacaktır. Fiyatlar artacak, enflasyon yükselerek sabit gelirlilerin, emeklilerin alım gücü daha da düşecektir.

Kamu işvereni enflasyon beklentisi ve hedefi rakamlarını güncellemelidir. 7. Dönem Toplu Sözleşme masasına bu artışları dikkate alarak; adil, alım gücünü yükseltecek ve beklentilerimizi karşılayacak tekliflerle gelmelidir."