Hekim Birliği Eski Genel Başkanı Huzur Hakkı Paralarını ve Denetim Raporlarını Sordu! Hekim Birliği Eski Genel Başkanı Huzur Hakkı Paralarını ve Denetim Raporlarını Sordu!

Aile hekimleri, vergi kesintilerinin yıl boyunca sabit kalmasını ve kesinti oranının üst sınırının yüzde 15 olmasını talep ederek çarşamba eylemlerine devam ediyor. 

Maaşlarda 9 Bin TL Düşüş

12. haftasına girilen eylemler sırasında, sağlıkçıların maaşlarındaki vergi dilimi ocak ayında yüzde 10 iken yüzde 20’ye yükseldi. Kesinti nedeniyle aile hekimlerinin maaşlarında yaklaşık 9 bin TL düşüş yaşandı. Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu Başkanı Emrah Kırımlı, vergi dilimlerinin yıl boyunca artmasının maaşlarda ciddi kayıplara yol açtığını belirtti.

Aile hekimliklerinde daha fazla kesintinin nedeninin vergi dilimine erken girmeleri olduğunu kaydeden Kırımlı,

Problem bizim aile hekimliğindeki ücret politikamızda. Kasımda aldığımız maaş, arada yüzde 35 zam olmasına karşın ocağa göre 5 bin TL farkediyor. Zam bize gelmeden eriyor. Aile sağlığı merkezleri (ASM) bu konuda en mağdur olanlar. Buradaki ebe ve hemşireler, kendi muadillerinden daha düşük maaş alıyorlar. Enflasyon artarken maaşımız azalıyor. Benden 5 kat fazla kazanan daha az vergi ödüyor. Yoksulluk sınırı altında 40- 50 bin lira alıyorsanız yüzde 35 vergi kesiliyor. En üst dilimden vergi veriyorsunuz

diye konuştu.

"Sürekli Söyleyeceğiz"

Vergide adalet istekleri karşılanana dek eylemlerin süreceğini vurgulayan Kırımlı, sözlerini şöyle tamamladı: “Onlar bizden almaktan vazgeçmiyorlarsa biz de bunu söylemekten vazgeçmeyeceğiz. Bu para bizden haksız olarak alınıyor. Bunu sürekli söyleyeceğiz. Biz verginin sabit olmasını istiyoruz. Deprem bölgesinde arabaların vergisini almaktan vazgeçtiler, doktorlarınkini almaktan vazgeçmediler.”