Kocaeli'nin Körfez ilçesinde bulunan Fatih Aile Sağlığı Merkezi'nde görev yapan aile hekimlerine hasta ve hasta yakınları tarafından gerçekleştirilen saldırının toplumda yarattığı tepki devam ediyor. Bu olayla ilgili olarak Kocaeli Tabip Odası tarafından Kocaeli Şehir Hastanesi'nde yarın bir basın açıklaması düzenleneceği açıklandı. Ayrıca, Kocaeli Aile Hekimleri Derneği (KAHED) de olayın yaşandığı Fatih Aile Sağlığı Merkezi'nde bir açıklama yapacaklarını duyurdu. KAHED Başkanı Funda Atmaca, Pazartesi günü saat 12:00'de gerçekleşecek olan basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu.

Atmaca, yaşanan bu saldırının gelecekte utançla hatırlanacağını ifade ederek, verilen sözlerin artık hiçbir değer taşımadığını vurguladı. Aynı zamanda, sağlıkta şiddeti engellemeyen ve böyle durumların oluşmasına zemin hazırlayanların da sorumluluğuna dikkat çekti. Funda Atmaca, dayanışma mesajı vererek sağlık çalışanları arasında birlik olunması gerektiğini belirtti.

UTANÇLA HATIRLANACAK”

Atmaca’nın açıklamasının tamamı şöyle: “Cuma günü şehrimizde gerçekleşen bu vahşi olay, bu şehirdeki doktorlar için utançla hatırlanacak. Sistematik değersizleştirme çabaları; ikisi hayati tehlikeli, üç arkadaşımızın hastaneye yatırılması olarak bizlere geri dönmüştür. Bilinen tüm ahlaki ve insani değer yargılarına karşı olan, medeniyet bağlantıları olmayan kişiler el üstünde tutulurken, yarınları için daha güzel bir gelecek inşa edenleri yem ettiniz, kınıyoruz. Rahat, sıcak koltuklarında beylik laflar etmek dışında, sorumlu oldukları hekimler için gerçekçi karar alamayan, zor zamanlarında yanında olamayan, isimlerinin önlerinde birçok sıfat yazan ama asla bir önder olamayan tüm sıralı ilgilileri kınıyoruz.

‘SÖZLERİN DEĞERİ KALMADI’

 Nefretimiz, hırsımız kağıtlarda, seslerde duramayacak kadar fazla. Verilen, işitilen sözlerin bir kez daha bir kez daha hiçbir işe yaramadığını görüyoruz arkadaşlar. Sahada verilen emeğin değerini bilmeyip, makam ve mevki hırsıyla mesleğimize hainlik edenlerin sonucunda bu yaşadıklarımız. Sözlerin değerinin kalmadığı, sistematik yok edilişimize şahitlik eden ama hiç bir harekete geçmeyen kişilerin de artık sadece tarih önünde yargılanmasını ümit ediyoruz. Biz, bize düşeni ve yakışanı yapıp hekim kardeşlerimizle hep bir arada olacağımızı da burada herkese ilan ediyoruz.”