Hemşireler ve Tüm Sağlık Profesyonelleri Sendikası (HEP-SEN) Genel Başkanı Yunus Şimşek, Sağlık Bakanlığı'nın 'Beyaz Reform' adı altında başlattığı sağlıkta dönüşüm projesi kapsamındaki ek ödeme ve katsayı uygulamalarına karşı bir yıl önce başlattıkları yargı sürecinde gelinen noktayı paylaştı.

Şimşek, HEP-SEN'in, Sağlık Bakanlığı'nın ek ödeme ve katsayı uygulamasının iptali ile ilgili dava açan ilk sendika olduğunu belirterek, 16 Mayıs'ta Danıştay'da görülecek olan iptal davasının ilk duruşmasında birlik olma çağrısı yaptı. Şimşek, adaletsiz ek ödemeler ve katsayı uygulamalarına karşı mücadelelerinde sendika üyelerinin yanı sıra tüm sağlık profesyonellerinin desteğini beklediklerini ifade etti.

“Adaletsiz Ek Ödemeler ve Adaletsiz Katsayılar Yargılanacak”

Genel Başkan Yunus Şimşek, 1 yıl önce HEP-SEN tarafından sağlık emekçilerine Bakanlık tarafından yapılan ek ödeme ve katsayı uygulamasına yönelik açtıkları iptal davasının Danıştay’da görülecek ilk duruşmasına davette bulundu. Genel Başkan Şimşek, 16 Mayıs Salı günü tüm sağlık emekçilerini Ankara’ya Danıştay önüne çağırdı. Başkan Şimşek yayımladığı mesajda şunları söyledi: “Yüz karası değil bu kömür karası, işte böyle kazanılır diyen Zonguldak’tan emek mücadelesinin merkezinden hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.

Değerli sağlık camiası, değerli HEP-SEN ailesi  Zonguldak’tan Bülent Ecevit Üniversitesi’nin önünden tüm sağlık camiasını ilgilendiren önemli bir duyuru paylaşmak istiyorum. Bundan yaklaşık 1 sene önce Sağlık Bakanlığı tarafından ‘Beyaz Reform’ nidalarıyla duyurulan ama gerçekte emeği, meslek onurunu, meslek itibarını ayaklar altına alan, adaletsiz ek ödemeler, adaletsiz kat sayılara karşı sendikamız ilk defa Danıştay’da iptal davasını açan kuruluş olmuştur. Geldiğimiz noktada 16 Mayıs Salı Günü, Ankara’da sabah saat 10.00’da bu adaletsiz ek ödemeler ve adaletsiz katsayılar yargılanacaktır.

Sağlık camiasının tüm parametrelerini, tüm paydaşlarını, tüm emekçilerini 16 Mayıs’ta Danıştay önüne davet ediyoruz. Şahsım, sendikamızın avukatları, tüm yöneticilerimiz ile birlikte burada olacağız. Ve burada davanın tarafı olarak tüm sağlık emekçileri ile hakkımızı savunacağız. Sizleri bizlerle beraber bu adaletsiz ek ödeme ve katsayılara karşı emeğimizi hep beraber savunmaya, ‘emek bizim hak bizim’ demeye davet ediyorum.”