Adalet sistemi, hemşire Lucy Letby'nin geri kalan ömrünü hapishanede geçirmesi gerektiğine karar vererek kesin bir duruş sergiledi. Adalet Bakanı, "Bu vahşi ve sinsice kampanya, masum bebekleri hedef alıyordu. Hafifletici hiçbir faktör göz önüne alınmadı" şeklinde açıklama yaptı.

Yargıç ise Letby'ye yönelik cezayı belirlerken olayın ciddiyetini vurguladı. Mahkeme sürecindeki ifadeleri ve mağdurların etkilerini dikkate alan yargıç, Letby'nin soğukkanlılıkla suç işlemeye yönelik derin kötülüğünün altını çizdi. Yargıç, "Bu davada, sadizme dayalı vahşi bir kötülük görüldü. Letby, suçlamaları reddederek sorumluluğunu üstlenmeme noktasında kararlı bir tavır sergiledi. Pişmanlık izi yok. Hafifletici hiçbir faktör bulunmuyor" ifadelerini kullandı.

RISHI SUNAK'TAN KINAMA GELDİ

Başbakan Rishi Sunak, Letby'nin mahkemeye çıkmamasını kınadı. Sunak, yaptığı açıklamada, "Bu tür dehşet verici suçları işleyen insanların kurbanlarıyla yüz yüze gelmemesi ve suçlarının onlara ve ailelerine ve sevdiklerine nasıl etki ettiğini ilk elden duymaması korkakçadır" ifadelerini kullandı.

Hemşire Letby'nin bakımını üstlendiği bebeklere kan ve mideye hava vererek, fazla süt vererek, fiziksel saldırıda bulunarak ve onları insülinle zehirlediği ortaya çıkmıştı.

NİYETİ BEBEKLERİ ÖLDÜRMEKTİ

Savcılar, Letby'nin niyetinin bebekleri öldürmek olduğunu ve meslektaşlarını doğal bir ölüm nedeni olduğuna inandırmak olduğunu savundu.