İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, organ ve doku ticareti suçuyla mücadele kapsamında yeni bir operasyon düzenledi. Yapılan soruşturma doğrultusunda, geçtiğimiz yıldan bu yana organ ticareti yaptığı tespit edilen uluslararası bir şebeke polis tarafından takibe alındı. Şebekenin faaliyetleri arasında organ kaçakçılığı bulunuyor. Operasyonda, hastane çalışanları, 2 İngiliz organ alıcısı, organizatör ve satıcılar da gözaltına alındı.

4 İlde Eş Zamanlı Operasyon!

Uzun süren teknik takibin ardından polis, organ alıcıları ile satıcıları arasındaki bağlantıları ve usulsüzlükleri ortaya çıkardı. Bu kapsamda, 10 Mayıs tarihinde İstanbul, Gaziantep, Adana ve Antalya'da eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Operasyonlarda, İlyas Ç., Dilek Ş. ve Mehmet G. isimli şebeke üyeleri İstanbul'da, Ece Ü., Fehmi Ü. ve Mehmet K. ise Antalya'da gözaltına alındı. Aynı şebekenin yöneticisi olan Mehmet Abdullah O. ve örgüt üyesi Mehmet M. ise Gaziantep'te yakalandı. Yine şebekenin yöneticisi olan Hamza T. ise Adana'da gözaltına alındı.

Hastane çalışanı, “yakın arkadaş” gösterilen 2 yabancıyı havalimanında karşıladı

Polisin yaptığı incelemeler sonucunda, 2 Haziran 2022 tarihinde şebeke yöneticileri Mehmet Abdullah O. ve Hamza T. tarafından organize edilen bir olay ortaya çıktı. İngiltere vatandaşı böbrek alıcısı Mohammed Salem H. ve Beyhan B. isimli iki kişi, kendilerini yakın arkadaş gibi göstererek Türkiye'deki özel bir hastaneye başvuruda bulundular. Bu süreçte, hastane çalışanı Dilek Ş.'nin, İngiltere uyruklu böbrek alıcısı Mohammed Salem H.'ya yardımcı olmak için görev aldığı ve onları havalimanında karşıladığı ve otelde konaklamalarını sağladığı belirlendi. Daha sonra bu kişilerin organ nakli başvuruları, hastane tarafından etik kurula sevk edildi.

Hastane çalışanı Dilek Ş. ve Mehmet G. organ nakli için aracılık etti

Bu sırada polis, organ nakli için raporları etik kuruluna sevk edilen şüphelileri teknik takibe alarak izlemeye başladı. Organ ticaretindeki şüphelilerin etik kuruluna girmek için 8 Eylül 2022 tarihinde İstanbul’da tekrar buluştukları tespit edildi. Teknik ve fiziki takip altında tutulan hastane çalışanı Dilek Ş. ve Mehmet G.’nin organ nakli için aracılık ettikleri anlaşıldı. Araştırmalarını derinleştiren emniyet ekipleri, hastane çalışanı İlyas Ç. adlı şüphelinin organ nakli dosyasının etik kurulundan geçmesi için böbrek alıcısı şahıstan 5 bin Amerikan doları rüşvet alarak şahsı dolandırdığı deşifre edildi.

Etik kurulu dosyayı reddetti

Bu sırada hastanenin etik kurulu, söz konusu dosyayı usulen reddedince şebekenin planı çöktü. Şüpheliler İstanbul’dan ayrılarak il değiştirdi. Şebekenin yöneticisi olduğu öğrenilen ve organizenin başında bulunan Mehmet Abdullah O.’nun Antalya’da başka bir organ ticaretine giriştiği anlaşıldı. Şebeke lideri Mehmet Abdullah O.’nun, Antalya’da böbrek alıcısı Ece Ü. ve böbreğini satmaya çalışan Mehmet K.’yı buluşturduğu tespit edildi. Antalya’daki bu buluşmada şüphelilerin 22 Eylül 2022 tarihinde İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde toplanacak Etik Kurulu’na katılımlarını sağlayarak alıcının babası Fehmi Ü. ile donör Mehmet K.’yı “arkadaş” gibi gösterip usulsüz şekilde nakil yapmaya çalıştığı tespit edildi.

İstanbul polisi, durumu Antalya polisine aktardı

Yasadışı ticareti suçüstü yapmak için harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, Antalya polisiyle temasa geçerek operasyon kararı aldı. Polisin yaptığı titiz çalışmada yasa dışı organ naklin gerçekleşmesi engellendi. Soruşturmayla alakalı çalışmalar devam ederken şebeke yöneticisi ve organizatör Mehmet Abdullah O.’nun farklı bir konuya aracı olarak Mehmet M. isimli şahısla organ naklinde verici olması konusunda anlaştığı, ancak alıcı şahsın vefat etmesi sonucu naklin gerçekleşmediği anlaşıldı. Yürütülen çalışmalar çerçevesinde yapılan teknik ve fiziki takip sonucu 10 Mayıs’ta yakalanan 9 kişi polisteki işlemlerinin ardından mahkemeye çıkarıldı.

Şebeke yöneticileri ve hastane çalışanları da dahil 6 kişi tutuklandı

Şebeke yöneticisi Mehmet Abdullah O., Hamza T., örgüt üyesi Mehmet M., Mehmet G., İlyas Ç. ve hastane çalışanı Dilek Ş. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Donör Mehmet K. hakkında “adli kontrol hükümleri” uygulanırken, böbrek alıcısı Ece Ü. ve babası Fehmi Ü. İse savcılıktaki ifadelerinin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.