Firari olan bir sanık, biri tutuklu iki sanık hakkında yargılama süreci devam ediyor. Tutuklu sanık N.T. mahkemede kimseyi dövmediğini savunurken, eşi G.T. suçlamaları reddetti. Saldırıya uğradıklarını iddia eden müştekiler ise şikayetçi oldular. Mahkeme, tutuklu sanık N.T.'nin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

Kocaeli'nin Körfez ilçesindeki aile sağlığı merkezinde görevli üç doktorun darbedilmesi olayıyla ilgili 1'i firari, 1'i tutuklu toplam üç sanığın yargılanmasına başlandı. Körfez 3. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tutuklu sanık N.T. (53) ve eşi tutuksuz sanık G.T. (54), müştekiler Ahmet Murat Kazan ve Serdar Erişti ile taraf avukatları hazır bulundu. Firari sanık O.T. hakkında çıkarılan yakalama emrinin henüz infaz edilmediği belirtildi.

Bakan Memişoğlu'na Eleştiri: 'Önce Personelini Koruyun' Bakan Memişoğlu'na Eleştiri: 'Önce Personelini Koruyun'

Duruşmada tutuklu sanık N.T., kimseye saldırmadığını savunarak, eşi G.T. ve oğlu O.T. ile ilaç yazdırmak için sağlık ocağına gittiğini ifade etti. N.T., doktorların odasına girdiğinde içeride kendisi olmadığını söylediği bir kişiyle karşılaştığını ve tartışma yaşandığını belirtti. Tartışma sırasında arkadan bir kişinin kendisine vurduğunu iddia eden N.T., suçsuz olduğunu ve beraatini talep etti.

N.T.'nin eşi G.T. ise suçlamaları kabul etmeyerek eşinin savunmasını destekledi. Olay esnasında koridorda bulunduğunu ifade eden G.T., gerçekleşen olaya dair bilgisi olmadığını ve saldırıya karışmadığını belirtti.

Müştekiler ise saldırıya uğradıklarını belirterek şikayetçi oldular. Firari sanık O.T.'nin yakalanması için çıkarılan yakalama emrinin infaz edilmediği mahkeme kayıtlarına geçti.

Mahkeme, tutuklu sanık N.T.'nin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi. Davanın detayları ve hastanede yaşanan olayların aydınlatılması için Diyarbakır Bölge Şube Başkanlığı, yarın bir açıklama yapma taahhüdünde bulundu.

Sanık G.T. ise suçlamaları kabul etmeyerek tartışmalarda eşinin uyarısıyla telefonuyla video çektiğini kaydetti.

Eşi N.T'nin darbedildiğini öne süren G.T, "Uzun boylu mavi tişörtlü biri video çektiğimi görünce üzerime saldırdı, itekledi, darbetti, telefonumu elimden aldı. Telefonu vermemek için mücadele ettim, elimden telefonu aldı. Eşim bu sırada yerdeydi. Arbede yaşandı. Oğlum O.T. de bu sırada geldi. Telefonumun alındığını ve eşimin yerde olduğunu görünce ayırmaya çalıştı, telefonumu almaya çalıştı. Eşim kendinde değildi, baygın haldeydi. Hiçbir kamu malına zarar vermedim. Kimseye vurmadım. Ayırırken veya eşimi kaldırırken elim yanlışlıkla değmiş olabilir ama kimseye vurmadım." diye konuştu.

Müşteki Serdar Erişti, daha önce muayene ettiği sanığın, odasına kaba üslupla girdiğini söyleyerek, "Sanığa 'Buyurun şikayetiniz nedir?' diye sordum. Kendisi bana 'Ne o beni konuşturmayacak mısın?' dedi. Oğlu O.T. de kapı eşiğinde bekliyordu. Şahsın ikinci bağırmasından sonra doktor Yılmaz Bey içeri girdi. Şahıs bu sefer 'Ne o siz çete misiniz?' dedi. Sonrasında Yılmaz Bey benden izin istedi ve çıktı. Şahsa oda içerisinde bir müdahalemiz olmadı. Şahıs geldiği ilk andan itibaren odada yalnızdım, içeride bir çalışanımız yoktu." ifadelerini kullandı.

Tartışmada sanık N.T'nin kendisine küfür ettiğini belirten Erişti, daha sonra itiş kakışların başladığını, sanıkların saldırısı sonrasında kendisiyle doktor arkadaşlarının darbedildiğini anlattı.

Müşteki Ahmet Murat Kazan da yaşanan tartışmada tarafları ayırmak istediğini ancak kendisinin de darpedildiğini söyleyerek, "Arkamdan enseme bir darbe yedim. Bu darbe sonrasında boynum sandalyeye çarptı. Boynumdaki kemikler bu sebeple kırıldı. Kendime gelmeye çalışırken bir sersemlik geçirdim, kendime geldiğim sırada O.T'yi doktor Yılmaz Sarıkaş'a arkadan boynuna sarıldığını gördüm. Boğarak öldürmeye çalıştı. Yılmaz Bey'i zorla sıyrılarak kurtardılar. Şikayetçiyim, davaya katılmak istiyorum." şeklinde konuştu.

Cumhuriyet savcısı, sanık N.T'nin tutuklulukta kaldığı süre, atılı suçun vasıf ve mahiyeti, delillerin toplanmış olması hususları dikkate alınarak yurt dışına çıkış yasağı ve belirlenen yerlere başvurmak tedbiriyle tahliyesine, sanık G.T. hakkında ise adli kontrol tedbirinin kaldırılarak yurt dışına çıkış yasağı uygulanmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanık N.T'nin "yurt dışına çıkış yasağı" şeklinde adli kontrol şartıyla tahliyesine, sanık G.T'ye de "yurt dışına çıkış yasağı" uygulanmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Olay

Kocaeli'nin Körfez ilçesindeki bir aile sağlığı merkezinde görev yapan 3 doktorun 6 Ekim 2023'te darbedildiği iddiasıyla N.T. ile eşi G.T. gözaltına alınmış, şüphelilerden N.T. çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanmıştı. Firari O.T'nin yakalanması için çalışma başlatılmıştı.