Çalıştayın açılışında, geçtiğimiz yıl 6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve birçok ilimizi etkileyen büyük depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara sabır ve kolaylık dileyerek başlandı. Ayrıca, bu süreçte emek veren gönüllülere ve kamu emekçilerine de saygılar sunuldu.

Açıklamada, mevzuat değişiklikleri ve örgütlenme özgürlüğüne getirilen sınırlamalar eleştirilerek, sendikacılık alanında yapılan düzenlemelerin yargı bağımsızlığına gölge düşürdüğü vurgulandı. %2 sendikalaşma barajı gibi uygulamaların, sendikal tekelleşme amacı güden bir anlayışı yansıttığı belirtilirken, bu tür politikaların kamu emekçilerini baskı altına alarak haksız bir şekilde etkilemeye çalıştığı ifade edildi.

Ayrıca, yargı erkinin kararlarına karşı aymaz bir tutum sergileyen yapıların, dayanışma aidatı ve kanun değişikliği adı altında kamu çalışanlarına yönelik baskılarına dikkat çekildi. Emekçileri mobbing, suni barajlar ve keyfi kararlarla yıpratmaya çalışan etkisiz yetkili yapıların maskelerinin düştüğü, gerçek yüzlerinin gün yüzüne çıktığı ifade edildi.

Son olarak, hukuki kanallarda ve meclis görüşmelerinde sendikalara destek veren milletvekillerine teşekkür edilerek, hukuka uygun bir şekilde mücadeleye devam edileceği belirtildi. Kamu emekçilerinin haklarını korumak adına bir araya gelen sendikalar, gelecekteki adımlarını birlikte atma kararı aldıklarını duyurdu.

ENGELLEMELER VE YASAKLAR BİZİ DAHA DA GÜÇLENDİRDİ

Yaptıkları ve yapacaklarını iddia ettikleriyle, kamu çalışanlarının sendikal örgütlenme hakkını gasp etmeye çalışan, bunu yaparak kamuya fayda sağladığını iddia eden, aslında kamuya en büyük zararı veren bu zihniyetin yeni oyunlarına emeğinizi yedirmemek için farklı iş kollarından toplam 29 sendika ve 1 konfederasyon olarak bir araya geldik. Alanın gerçek ve hür inisiyatifini temsil eden sendikalar olarak farklılıklarımızı zenginlik kabul ettikten sonra, ortak değerlerde buluşma erdemine erişerek; adaleti gözeterek tüm kamu görevlilerinin hakkını ve geleceğini müdafaa etme amacıyla bir araya geldik.

TÜRKİYE’DE BAĞIMSIZ SENDİKACILIK GÜÇLENİYOR

Gücünü siyasi erklerden değil; doğrudan üyelerinin desteğinden alan, fikri ve eylemleri bağımsız kuruluşlar olarak, sarı odakların ördüğü %2 barajının Anayasa Mahkemesi kararıyla iptal edilmesini takip eden dönemde yaptıkları açıklamaları onların adına büyük bir utançla seyreden kamu emekçileri olarak karşınızdayız. Yaşadığımız dünyada bölgesel, dar görüşlü, antidemokratik, kapalı zihinlerin yaşama imkânı yoktur; ama devletimizin ve milletimizin yüzyılı aşkın demokratik deneyimi, binlerce yıllık devlet aklı ve geleneği vardır diyoruz. Bizim anlayışımızda devlet, güçlünün değil haklının hukukunu gözeten otoritedir. Bu, devlet geleneğimizin temelinde var olan bir normdur. Ancak geldiğimiz noktada, devlet teamüllerini bile tanımayan, sözde yetkili ancak etkisiz bir sendikal yapılanma ile karşı karşıyayız.

ÇALIŞANLARI YANDAŞ SENDİKALARIN İNSAFINA TERKETMEYECEĞİZ

Kamu Sendikaları Platformu olarak, sadece itiraz edip, çözümsüzlük üretmeye kalkanlardan olmadığımızı, ülkemizde katılımcı demokrasi anlayışının hâkim olması için mücadele etmeyi hedef bildiğimizi; örgütlenme özgürlüğüne direnen sözde sendika ismi taşıyan yapıların kirli emeller güden tüm adımlarını da yakinen takip ettiğimizi, bu minvalde ortak anlayışımızın şekillendirdiği yöntemlerle, örgütlenme özgürlüğüne ket vurabilecek her türlü girişime karşı ortak bir yol haritası belirlediğimizi bildirmek isteriz. Türk kamu sendikacılığının 21.Yüzyıl'a yakışır, modern, özgürlükçü, katılımcı, kapsayıcı ve bir o kadar da etkin bir zemine kavuşturulması için, yasal düzenlemeler ve fiili birliktelikler başta olmak üzere, elzem bulduğumuz tüm girişimler adına sorumluluk aldığımızı beyan ederiz.

Mahkemeden Ücretli Doğum İzni Haktır Kararı! Mahkemeden Ücretli Doğum İzni Haktır Kararı!

Kamu Sendikaları Platformu olarak ilk toplantımızı gerçekleştirdiğimizi, kapsamlı, nitelikli ve sürdürülebilir bir çalışma sürecine resmen başladığımızı bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla.

ORTAK AÇIKLAMA PAYDAŞLARI

ADİL-SEN

AHESEN

ANADOLU SAĞLIK -SEN

BAK-SEN

BİZİM-SEN

BÜRO LİYAKAT-SEN

DES

DİYANET GÖR-SEN

EĞİTİM SÖZ-SEN

HEP-SEN

HÜRRİYETÇİ SAĞLIK-SEN

KAMU SAĞLIK-SEN

LİYAKAT-SEN

ÖZ DİYANET-SEN

SAĞLIK LİYAKAT-SEN

SAHİMSEN

SAY-SEN

SGK-SEN

SİMESEN

ŞEHİT GAZİ SEN SAĞLIK

TÖS

TÜM EĞİTİM BİR-SEN

TÜM SAĞLIK-SEN

ÜNİPERSEN

YURT BÜRO-SEN

YURT EĞİTİM-SEN

YURT İMAR-SEN

YURT SAĞLIK-SEN

YURT TARIM-SEN

YURT SENDİKALARI KONFEDERASYONU

Editör: Serap