Kura çekimi, Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu'nda bilgisayar ortamında ve noter huzurunda gerçekleştirildi. Bu önemli anı paylaşmak için bir araya gelen hacı adayları ve yakınları da bu anın tanıkları arasındaydı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, kura çekiminin bu yıl Gazze'de yaşanan trajedinin gölgesinde gerçekleştirildiğini belirtti. Ayrıca, hac kesin kayıtlarının 6-24 Kasım tarihleri arasında yapılacağını duyurdu. Başkan Erbaş, her ilde ve her bir hac konaklama türünde Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yüzde 60, acentelerin ise yüzde 40 oranını aşmamak kaydıyla kayıt yapabileceğini açıkladı.

Hac kura çekimi, milyonlarca hacı adayı için heyecan verici bir dönemin başlangıcı oldu. Tatlı bir heyecan ve beklenti içinde olan adaylar, 2024 hac organizasyonu için kayıt süreçlerini tamamlamaya hazırlanıyorlar.

Kura çekiminin noter huzurunda gerçekleşeceğini vurgulayan Erbaş, şunları kaydetti:

"Torba Kanun" Teklifinin Birinci Bölümündeki İlk 29 Madde TBMM Genel Kurulundan Geçti! "Torba Kanun" Teklifinin Birinci Bölümündeki İlk 29 Madde TBMM Genel Kurulundan Geçti!

"Yaklaşık 2 milyon 473 bin 65 kişinin kura çekimi 4-5 saat sürecek ve çıkan kuralar noter aracılığıyla tescillenecektir. Akabinde e-Devlet portalı sunucularına yükleme işlemleri yapıldıktan sonra hacı adaylarımızın ön kayıt sistemine tanımlı cep telefonlarına SMS gönderilecektir. Saat 21.00'dan itibaren Kişisel Verileri Koruma Kanunu gereği e-Devlet portalından açıklanması ön görülmektedir. E-devlet sisteminde hazır olması durumunda kura sonuçlarının daha erken açıklanması söz konusudur. Bugün çekeceğimiz kuralar neticesinde hak sahipleri belirlenen kayıt süresi içerisinde kesin kayıt yaptırmamaları halinde onların yerine onların yerine hac konaklama türlerine göre kura sırası gözetilerek 6-24 Kasım tarihleri arasında dağıtılan kontenjanlar çerçevesinde kayıt alınacaktır."