2023 Genel Seçimleri sonrasında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik alanında önemli gelişmeler yaşanıyor. Temmuz ayında asgari ücrete yapılan zammın ardından 1. torba yasa ile memur ve emekli zammı düzenlemeleri gerçekleştirildi. 

Şimdi ise, yeni emeklilik reformlarına odaklanılması planlanıyor.

2. TORBA YASA İLE EMEKLİLİK REFORMU YAPILACAK

2023 Genel Seçimleri'nin ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik sisteminde oldukça hareketli günler yaşanıyor. Temmuz ayında asgari ücret artışı ve 1. torba yasayla gerçekleşen emekli ve memur zammı düzenlemelerinin ardından şimdi de yeni emeklilik reformlarına odaklanılıyor.

Bu süreç içerisinde, Ağustos ayının gelmesiyle birlikte, milyonlarca kamu çalışanını yakından ilgilendiren 2024 ve 2025 yılları için sosyal ve mali haklarını belirleyecek toplu sözleşme görüşmelerinin ilk aşaması tamamlandı. Bu görüşmeler, maaş zamlarını doğrudan etkileyecek önemli bir adım olarak öne çıkıyor. Genel ve hizmet kollarına ilişkin maddelerin önceden müzakere edildiği toplu sözleşme görüşmelerinin sonucunda, Ağustos ayı içerisinde toplu sözleşme zammının ne şekilde gerçekleşeceği açıklanacak.

TOPLU SÖZLEŞME İÇİN İLK TEKLİF 14 AĞUSTOS'TA

14 Ağustos'ta Kamu İşveren Heyeti'nin ilk teklifi sunması planlanıyor. 15 Ağustos'ta genele ilişkin tekliflerin müzakeresine geçilecek olan toplu sözleşmede hükümetin ikinci teklifini ise 17 Ağustos tarihinde sunması bekleniyor.

TOPLU SÖZLEŞME SONRASI YENİ EMEKLİLİK SİSTEMİ İÇİN GÖZLER MECLİS'E DÖNECEK

Memur ve memur emeklilerini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinin sonuçlanması sonrası Meclis'in açılmasıyla birlikte ikinci önemli torba yasa gündeme gelecek. Bu torba yasanın içinde Aile ve Gençlik Bankasının kurulması ve emeklilik için iki büyük reformun olması bekleniyor.

1. ADIM: SSK VE BAĞ-KUR PRİM EŞİTLENMESİ

Emeklilik reformu kapsamında atılacak ilk adımlardan biri Bağ-Kur'lular için olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, küçük esnaf ve çiftçiler dahil 1 milyon Bağ-Kur'lunun prim şartını 9.000 günden 7.200 güne çekecek çalışmayı tamamlayacak.

Burada ilk olarak düzenlemenin kapsamı belirlenecek. Öncelikle küçük esnaf tespiti yapılacak. Bu kapsamda iş yerinde çalışan işçi sayısı ile basit usulde vergilendirme ve vergiden muaf esnaf olma gibi çeşitli alternatifler üzerinde değerlendirmeler sürüyor.

Ayrıca tarih kriteri de belirlenecek. Yapılacak düzenlemenin tüm süreleri kapsayıp kapsamayacağı belirlenecek. Geçtiğimiz Mart ayında yürürlüğe giren EYT yasası ile 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı olanlarda yaş şartı kaldırıldı. EYT'lilerden Bağ-Kur'lu kadınlar 20 yılı (7200 gün), erkekler ise 25 tam yılı (9000 gün) tamamladığında emekli olabiliyor.

Eğer yeni düzenleme tüm süreleri kapsarsa, Bağ-Kur reformu kapsamına giren EYT'li erkek sigortalıların da yaşlılık aylığına hak kazanma koşulu 7.200 güne inecek. Böylece kadın ve erkek sigortalılar eşitlenecek. 9.000 günü tamamlayamayan EYT'li erkek esnafa erken emeklilik yolu açılacak.

7.200 gün tamamlanır tamamlanmaz emekli olunabilecek. Ancak burada reformdan yararlanacak olanların kapsamının da bütün Bağ-Kurluları etkileyip etkilemeyeceği de önem kazanacak.

Detaylar taslak çalışmanın kamuoyuna duyurulmasıyla ortaya çıkacak.

2. ADIM: EV KADINLARINA VE ANNELERE ERKEN EMEKLİLİK VE PRİM DESTEĞİ

Emeklilik sisteminde gerçekleşecek 2. reform ise ev kadınları ve anneler için olacak. Ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta primlerinin 3'te 1'ini devletin karşılayacağı modelin de Meclis'e sunulacak torba tasarı ile hayata geçirilmesi bekleniyor.

Burada öncelikle Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Aile ve Gençlik Bankası'nın kurulması gerekiyor. Bu gençler dahil tüm önemli sosyal desteklerin kaynağı olacak. Bu bankanın gelirleri de petrol ve doğalgaz rezervlerimizden gelecek.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTADA PRİM DESTEĞİ GELECEK

Yapılacak düzenleme ile isteğe bağlı sigorta için SGK'ya başvuran kadınlara prim desteği verilecek. İsteğe bağlı sigorta ile emeklilik için her ay en az brüt asgari ücretin yüzde 32'si oranında prim yatırılırken, yürürlükteki asgari ücrete göre aylık 4.292,52 lira olan bu ödemenin 1.430,84 lirasını devlet yatıracak.

Ev kadınları aylık 4.292,52 lira yerine 2.861,68 lira prim ödeyerek emekli olabilecek. Mevcut tutar üzerinden devlet ev kadınlarına yıllık 17.170 lira destek sağlamış olacak. Burada asgari ücret arttıkça prim desteği de yükselecek.

ANNELERİN EMEKLİLİK İÇİN YAŞ ŞARTININ GERİYE ÇEKİLMESİ MASADA

Emeklilik reformu kapsamında bir düzenleme de 'yaş' için olacak. Taslak çalışmaya göre emeklilik yaşı annelerde çocuk sayısına göre esnetilecek.

Milyonlarca kadın bu düzenlemenin detaylarını merak ederken, düzenlemenin Meclis'e sunulacak 2. torba tasarıda yer alması bekleniyor.

Burada, ağır işlerde uygulanan yıpranma payı sistemine benzer bir model konuşuluyor. Bu modelin hayata geçirilmesiyle;

Çocuk sayısına göre emeklilik yaşı geriye çekilebilecek

Annelere çocuk sayısına göre prim eklenip, yaş şartı esnetilebilecek

Annelerin uzaktan ve esnek çalışma modelleri ile bakıcı desteği gibi yenilikler de önümüzdeki dönemde gündeme gelecek

METE DİRİCE

Kaynak : Sabah Gazetesi