Türkiye genelinde yaklaşık 80 bin hastanın böbrek yetmezliği nedeniyle hemodiyaliz tedavisi aldığını belirten Aylı, bu hastaların sağlığına kavuşabilmesi için en etkili tedavinin böbrek nakli olduğunu dile getirdi. Ancak, ülkemizde kadavradan organ bağışının düşük olması sebebiyle 25 bin civarında böbrek yetmezliği olan hastanın kadavradan nakil bekleme listesinde yer aldığını ifade etti.

Aylı, Türkiye'nin canlıdan böbrek nakillerinde dünyada üçüncü sırada yer aldığını belirterek, "Hastanemiz Transplantasyon Ünitesi'nde bugüne kadar 27 böbrek nakli gerçekleştirdik. Bu nakillerin 22'si canlı bağışçıdan, 5'i ise kadavradan organ bağışıyla gerçekleştirildi. Tüm nakiller başarılı geçti ve hastalarımız normal böbrek fonksiyonlarına kavuşarak sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürüyorlar." şeklinde konuştu.

"Kadavradan organ bağışı sayılarının artırılması çok önemli"

Prof. Dr. Aylı, organ bağışı konusunda toplumsal farkındalığın artmasının önemine vurgu yaparak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kadavradan organ bağışı sayılarının artırılması çok önemli. Ülkemizde bu oran yüzde 20 düzeyinde. Dünyada organ nakillerinin yüzde 70'i kadavradan, yüzde 30'u canlıdan yapılıyor. Böbrek veya diğer organ nakillerini teşvik etmek amacıyla lütfen organ bağışında bulunalım."

"Böbrek nakillerinde, verici ameliyatlarını kapalı yöntemle yapıyoruz"

Genel Cerrahi Kliniği Eğitim Görevlisi ve Transplantasyon Ünitesi cerrahlarından Doç. Dr. Birkan Birben de "Hastanemizdeki canlı vericili böbrek nakillerinde, verici ameliyatlarını kapalı yöntemle yapıyoruz. Hastalarımızın 12'sinin nakillerini bu yıl yaptık, çoğunu taburcu ettik. Herhangi bir sağlık problemleri bulunmuyor."

bilgisini paylaştı.

Hastane değil adeta pislik yuvası Hastane değil adeta pislik yuvası

Birben, nakil olan hastaların diyabet, hipertansiyon gibi rahatsızlıkları nedeniyle böbrek yetmezliği yaşadığını, nakillerin farklı branşlardan uzmanların yer aldığı ciddi bir ekip çalışmasıyla gerçekleştirildiğini söyledi.

Beyin ölümü gerçekleşen hastalarda organ bağış oranı yüzde 16

Dünya genelinde yılda 80 bin-90 bin civarında böbrek nakli yapıldığına işaret eden Birben, şunları kaydetti:

"Ülkemizde Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 2023'te ortalama 3 bin 500 civarında böbrek nakli yapıldı. 2024'ün şu ana kadar olan verilerine göre de yaklaşık 750 böbrek nakli gerçekleştirildi. Dünya genelinde böbrek nakillerinin büyük bölümü kadavradan oluyor. Ülkemizde 2023 verilerine göre, beyin ölümü gerçekleşen hasta gruplarının yüzde 16'sında organ bağışı söz konusu."

"Şu an çok iyiyim, enerjim de yerine geldi"

Eşinden şubat ayında yapılan operasyonla böbrek nakledilen 49 yaşındaki Selma Laçin ise kendini çok iyi hissettiğini vurguladı.

Laçin, duygularını şu sözlerle dile getirdi:

"Eşim seve seve verdi bana böbreğini. Buradaki doktorlarıma çok teşekkür ederim, çok yardımcı oldular. Nakilden önce haftada üç gün diyalize gidiyordum, çok yorgun, bitkin bir şekilde eve dönüyordum. Özel gereksinimli bir çocuğum var, onunla ilgilenmekte de sorun yaşıyordum. Şu an çok iyiyim, enerjim de yerine geldi."