Sözleşmeli Personel Sayısındaki Azalma

Strateji ve Bütçe Başkanlığı'nın yayımladığı verilere göre, 2022'nin son çeyreği olan Aralık ayında toplam 591 bin 230 sözleşmeli personel bulunuyordu. Ancak Mart 2023'e gelindiğinde bu sayı 566 bin 68'e düştü. Haziran sonu itibarıyla ise sözleşmeli personel sayısı 270 bin 568'e kadar geriledi. Bu durum, geçen yıla göre yaklaşık 320 bin 662 kişi azalma olduğunu gösteriyor.

Bakanın Açıklamaları ve Verilerin Tutarlılığı

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 1 Ağustos'ta gerçekleşen memur toplu sözleşme görüşmelerinin açılışında "460 bine yakın sözleşmeli personelimize kadroya geçme hakkı tanınmıştır" demişti. Ancak Strateji ve Bütçe Başkanlığı verileri, geçen yılın sonundan bu yılın haziran sonuna kadar olan süreçte sözleşmeli personel sayısında kayda değer bir azalma olduğunu gösteriyor. Bu veriler, kamuoyunda kadroya geçiş beklentisinin karşılanmadığına dair soru işaretlerini gündeme getiriyor.

Cumhurbaşkanı talimatıyla Ehliyet cezalarına af geliyor! Cumhurbaşkanı talimatıyla Ehliyet cezalarına af geliyor!

Beklenen kadroya geçiş sürecinin verilerle çeliştiği bu dönemde, sözleşmeli personel sayısındaki büyük düşüş kamuoyunun dikkatini çekiyor. Kamu sektöründeki bu gelişme, toplu sözleşme görüşmelerinin yanı sıra istihdam politikalarının da önemini bir kez daha vurguluyor. Gelecekteki toplu sözleşmelerin ve istihdam düzenlemelerinin, bu yöndeki beklentileri karşılamaya odaklanması bekleniyor.