Erdem'in ifadesine göre, emeklilerden ev hanımlarına, ek gösterge konusundan gençlere kadar pek çok kesimi ilgilendiren bu torba yasada, emeklilerin yeni zamları, esnafın Bağ-Kur prim avantajları, ev kadınlarının erken emekliliği gibi konuların ele alınması bekleniyor. Ayrıca, taşeronlar ve memurlar da bu yasa tasarısını merakla bekliyor.

EMEKLİYE REFAH PAYI ZAMMI YÜZDE 12 OLACAK

Ülkemizdeki yaklaşık 17 milyon emekliyi yakından ilgilendiren torba yasasının detayları netleşiyor. Ocak ayında açıklanacak enflasyon verileri doğrultusunda emekli maaşlarında artış yapılacak. Bu kapsamda, SSK ve Bağ-Kur emeklileri, son 6 aylık enflasyon oranında zam alacakken, memurlar ve memur emeklileri ise yüzde 15'lik toplu sözleşme artışı ve enflasyon farkını bekliyor.

Öngörülen senaryoya göre, OVP'deki yıl sonu oranı olan yüzde 65'e göre 6 aylık enflasyonun yaklaşık yüzde 38 civarında çıkması bekleniyor. Bu doğrultuda, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon artışının yüzde 38, memur emeklilerinin ise yüzde 49 civarında olması öngörülüyor.

Ancak, bu artışlara ilaveten çıkacak olan yasa ile birlikte refah payı eklenmesi ve artış oranının yüzde 50'yi aşması bekleniyor.

KÖK MAAŞ 10 BİN LİRA VE ÜZERİNE ÇIKARILACAK

Torba yasada planlanan düzenlemeler arasında kök maaşı taban maaşın altında olan emekliler için kademeli seyyanen artış öngören birinci formül bulunuyor. Diğer bir seçenek ise taban maaşın 7.500 TL'den, 10 bin lira ve üzerine çıkartılması yönündeki ikinci formül.

Ayrıca, torba yasada yer alması beklenen önemli bir düzenleme de ev kadınlarına yönelik. Bu düzenleme kapsamında ev kadınlarına sosyal güvence desteği sağlanacak ve emeklilik imkanları genişletilecek. Aile ve Gençlik Bankası'nın kurulmasıyla devreye girecek destek, isteğe bağlı sigorta primlerinin üçte birini oluşturacak. Bu miktar, mevcut asgari ücretle kıyaslandığında aylık 1.430 lirayı buluyor.

Bununla birlikte, çocuk sayısına göre annelere ve ev kadınlarına yıpranma benzeri bir erken emeklilik imkanı sunulması da gündemde olan konular arasında.

1. DERECEYE GELEN TÜM MEMURLARA 3600 EK GÖSTERGE

Birinci dereceye gelen memurların ek göstergesinin 3600'e çıkartılması da torba yasada olması beklenen düzenlemeler arasında. Böylece memurların emekli maaşlarında 3 bin liraya kadar ikramiyelerinde ise 85 bin lirayı bulacak artışlar meydana gelebilecek. Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra birinci dereceye çıkacak memurlar 3600 ek göstergeye otomatik olarak kavuşacak.

ESNAFA ERKEN EMEKLİLİK FIRSATI

Yaklaşık 1 milyon küçük esnafı ilgilendiren bağ-kur prim indirimi de bu torba yasaya yetişecek konular arasında. şu anda 9 bin gün yani 254 yıl prim ödemesi gereken esnaf bu yasadan sonra 7200 gün ile emekli olabilecek.

Böylece 1800 gün yani 5 yıllık bir erken emeklilik avantajı yakalamış olacak. Yasada bir değişiklik olmaz ise şu anda bu yasadan sadece Esnaf ve Sanatkarlar Odası'na bağlı olan ve basit usulde vergilendirilen küçük esnaf yararlanacak.

İddiaya Göre Doktora ‘Usulsüz Rapor’ Suçlaması Yapıldı! İddiaya Göre Doktora ‘Usulsüz Rapor’ Suçlaması Yapıldı!

TAŞERONLAR BEKLİYOR

TORBA yasadan kadro bekleyen bir kesim ise taşeron işçiler. Daha önceki kadro çalışmalarından faydalanamayan yaklaşık 100 bin taşeron işçi için yeni bir kadro yolu açılabilir.

YENİ EVLENENLERE KREDİ MECLİS'TE

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi ile evlenecek çiftlere 2 yıl geri ödemesiz, faizsiz 150 bin lira kredi verilecek. Pilot uygulama depremin yaşandığı illerde başlayacak.

2 yıl ödemesiz, 4 yılda ödeme şartıyla evlenecek çiftlere kredi verilmesini de içeren Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi'nin birinci bölümünde yer alan 4 madde, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda kabul edildi..