Hükümetin 12.000 TL verdiği taban ücrete sendikaların 15.000 TL istediğini hatırlatan Meral pazarlığın 13.000 TL civarına bağlanacağını söyledi.

700 binden fazla kamu işçisini ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmeleri devam ediyor. Kamu Toplu İş Sözleşmesi, Kara yolları, Demir Yolları, İl Özel İdareleri, Şeker Fabrikaları, Elektrik Üretim Santralleri, Milli Eğitim ve Milli Savunma Bakanlıkları, Sağlık Bakanlığı ve üniversiteler gibi çeşitli kamu kurumlarındaki işçileri kapsıyor.

Protokol görüşmeleri, işçilerin hakları ve çalışma koşullarını belirleyen önemli bir süreç. Bu nedenle, kamu işçileri için büyük bir önem taşıyor. Görüşmeler sonucunda, işçilerin maaşları, izinleri, çalışma saatleri ve diğer hakları belirlenecek.

TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ'in işçi kesimini, Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikasının (TÜHİS) kamu işverenini temsil ettiği görüşmelerde, belirli bir aşamaya gelindi.

Ekonomist Muhammet Bayram Milliyet'e yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

700 bin kamu işçisinin zam pazarlığı nihai aşamaya gelmek üzere. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Mayıs’ta Memur-Sen Genel Kurulu’nda müjdeyi verecektir diye düşünüyorum.

Kamu işçileri tarafından yapılan teklif şuydu: 15 bin TL taban ücret olmasını istiyorlardı. İlk başta ilk 6 ay için yüzde 35 zam, daha sonrası için enflasyon farkı artı yüzde 5’lik zam istiyorlardı. Sosyal hakların da artırılmasını istiyorlardı.

Şu anda hükümet tarafından gelen ilk teklifte 11.500 TL taban ücret belirlendi. İlk 6 ay için yüzde 30 zam belirlendi. Daha sonraki teklifte 12.000 lira taban ücret ve ilk 6 ay için yüzde 40 olarak güncellendi.

‘13 BİN LİRA CİVARINDA BAĞLANIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM’

Burada ben yine 12 bin lira ile 15 bin TL arasında bir rakamla pazarlığın sonuçlanacağını düşünüyorum. 13 bin lira civarında bir taban ücret bağlanır diye düşünüyorum.

Bu işçilerin doğal hakkı, ben zam kararına ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdeli bir haber vereceğini ve işçi tarafının memnun olacağını düşünüyorum.

SOSYAL YARDIM TALEBİ KARŞILANIR MI?

Kamu işçilerinin sosyal yardım talebinin karşılıksız kalmayacağını düşünüyorum. Memur-Sen Genel Kurulu’nda 1 Mayıs’ta zammın ve sosyal yardım talebinin nihayete erdirileceğini düşünüyorum.

1 MAYIS'TAN ÖNCE ZAM ORANININ KESİNLEŞMESİ BEKLENİYIOR

İşçi tarafı, aylık brüt taban ücretin 15 bin liraya yükseltilmesi, ardından tüm ücretlere yüzde 15 refah payı ilave edilmesi ve daha sonra birinci altı ay için yüzde 45 zam yapılması yönündeki ısrarını sürdürürken, hükümetten gelecek yeni teklifi de beklemeye başladı.

Bu kapsamda, hükümetin yeni bir teklif için hazırlıklarını sürdürdüğü öğrenilirken, görüşmelerin hafta içi hareketlenmesi ve sözleşmenin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nden önce imzalanması bekleniyor.

DİĞER SÖZLEŞMELERİ DE YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR

Öte yandan, yaklaşık 3,5 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam oranının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri, 1 Ağustos itibarıyla başlayacak.

Bu doğrultuda, kamu işçilerini ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, memurların toplu sözleşmesi başta olmak üzere, özel sektörde imzalanacak toplu iş sözleşmelerinin çerçevelerini belirlemesi açısından da önem taşıyor.

Kaynak: Milliyet