Kocaeli Üniversitesi Hastanesi'nde yetkili olan Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası, çalışanların ve ailelerinin sevincine sebep olan muhteşem bir sözleşmeye imza attı. Uzun süren pazarlıklar sonucunda, sendika temsilcileri ve üniversite rektörlüğü arasında anlaşma sağlandı ve Kamu Çerçeve Protokolü (KÇP) kapsamında önemli kazanımlar elde edildi.

Altı ay boyunca süren müzakereler, çalışanların beklentilerini karşılayacak bir sözleşme metninin hazırlanmasını sağladı. Bu süreçte, sendika ve üniversite yönetimi arasında sıkı bir görüşme trafiği gerçekleşti ve sonunda ortak bir mutabakata varıldı. Sözleşme, işçilerin mali haklarının güçlendirilmesi ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi yönünde önemli adımlar içeriyor.

SOSYAL HAKLAR ÜCRET ZAMMI ORANINDA ARTACAK

Sendika, hastane bünyesinde farklı branş ve birimlerde çalışan işçiler için tek tek çalışma yaparak diğer sözleşmelerden farklı olarak tahsil farkı, risk alanlar farkı, iş primi, bayram, okul, aile, konut, yakacak, sosyal yardımı gibi bir çok yeni kazanımlara imza attı. Ayrıca alınan sosyal haklar ücret zamlarıyla aynı oranda yükselecek.

Üniversite düzeyinde en iyi sözleşme olarak imzalanan bu sözleşme sonrası bazı işçilerin en düşük günlük çıplak ücret yevmiyeleri şöyle oldu: KÇP ile 725 TL olan günlük ücretlerin üzerine çıplak olarak sosyal haklar hariç; temizlik ilköğretim 730 + yüzde 4 iş primi 760 TL, güvenlik ilköğretim 805 + yüzde 5 iş primi 845 TL, sekreter ilköğretim 805 + yüzde 5 pirimi 845 TL, tekniker ön lisans 985 + yüzde 6 iş pirimi 1044 TL oldu.

Bu rakamlar tahsil ve aile durumuna göre yukarı çıkmaktadır.

Sözleşmenin, 2.altı ay yüzde 15 eğer enflasyon yüksek çıkarsa çıkan rakam, 3.altı ay yüzde 10 eğer enflasyon yüksek çıkarsa çıkan rakam, 4.altı ay  yüzde 10 eğer enflasyon yüksek çıkarsa çıkan rakamlarla yansıtılacak.

Sözleşmede ayrıca Güvenlik kartları yenileme ücretleri kurum tarafından karşılanacak.