Hürriyet Sağlık-Sen, aile hekimi olan üyesi adına kendisinden yıllık izin, doğum izni ve idari izin kullanımı sonucunda vekâletsiz izin nedeniyle hukuka aykırı şekilde yapılan kesintiyi ilk olarak TBMM Kamu Denetçiliği Kurumu’na yaptığı başvuru neticesinde yapılan kesintilerin iadesi yönünde TAVSİYE KARARI verilmesini sağlamıştır.

Yasal süre içerisinde idare tarafından uygulanmayan karar sonrası Hürriyet Sağlık-Sen başvuruyu mahkemeye taşıyarak Aksaray İdare Mahkemesi’nde dava açmış ve davada RED kararı verilmiştir. Bunun üzerine Hürriyet Sağlık-Sen, davayı Konya Bölge İstinaf Mahkemesi’ne taşımıştır.

İlk olarak KDK nezdinde ve akabinde idare mahkemesinde davanın peşini bırakmayan Hürriyet Sağlık-Sen, nihai olarak istinaf mahkemesinde mücadeleye devam etmiş ve eşine rastlanmayan bir şekilde Türkiye’de bir ilk olarak aile hekimliği sistemine geçildiğinden bu yana en önemli kazanımlardan birine imza atmıştır.

Genel Başkan Doğan: Sabit Ek Ödemeler İçin Çalışmalarımız Devam Ediyor! Genel Başkan Doğan: Sabit Ek Ödemeler İçin Çalışmalarımız Devam Ediyor!

İstinaf Mahkemesi kararında;

“Anayasal hak olan “ÜCRETLİ İZİN HAKKI” ihlali gerekçesiyle kesintinin ödenmesi gereken tarihten itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte iadesi yönünde KESİN olarak karar vermiştir.”

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Hürriyet Sağlık-Sen Genel Başkanı Erdoğan ÇAKMAK:

“Aile hekimliği çalışanlarının en büyük problemini çözmek için hukuki mücadeleye durmadan devam edeceğiz. Bu karar tüm Aile Hekimliği Çalışanları açısından çok büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca Türkiye’de ilk defa bireysel davada İstinaf mahkemesinden gelen olumlu karar olma özelliğini taşımaktadır. Bu hususta üstün çabalarından ötürü Hürriyet Sağlık Sen ASM Komisyon başkanım Sayın Ergin GÜN’e, komisyon üyelerimize, hukuk müşavirlerimize emeklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

İzin Kesintisi - 2

Editör: Serap