Milyonlarca vatandaş ile binlerce göçmenin sağlık harcamalarını karşılamaya çalışan SGK’nın yıllık sağlık harcaması 207 milyar TL’yi geçerken ilaç harcaması ise 205 milyar TL’yi geçti.

Devletin sağlık alanında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen hastane hizmet bedellerinin 207 milyarı aştığı, reçete giderlerinin ise 205 milyar TL’ye ulaştığı öğrenildi.

Aile Hekimlerinden Kronik İlaç Reçetesi: Hastanelere Gidip Beklemeye Son! Aile Hekimlerinden Kronik İlaç Reçetesi: Hastanelere Gidip Beklemeye Son!

Sözcü Gazetesinden Erdoğan Süzer’in “hastane faturası patladı” başlıklı haber değerlendirmesinde; ekonomik kriz ile beraber altüst olan dengelerin sağlık sisteminde de ciddi oranda hissedildiği belirtildi.

Hastane masrafı %69 arttı

Ekonomik kriz, sağlık sistemine de önemli ölçüde yük getirdi. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) yıllık sağlık harcaması 207 milyar lirayı, ilaç harcaması ise 205 milyar lirayı aştı. Hastanelere başvuran sigortalı ve sigortalı yakınları ile yabancı uyrukluların kişi başına hastane masrafı yüzde 69 artış gösterdi.

Hastane başvuran sayısı 46 milyon arttı

SGK verilerine göre, 2023 yılı sonunda sosyal güvenlik sistemi kapsamında kamu, özel ve üniversite hastanelerine yapılan başvuru sayısı 607 milyona ulaştı. Bu, genel nüfusa oranlandığında her bir kişinin yılda ortalama 7 kez hastaneye gittiğini gösteriyor. Sağlık sorunları nedeniyle hastaneye başvuran kişi sayısı bir önceki yıla göre 46.5 milyon arttı.

Devlet hastanesine başvuran sayısı 54 milyon arttı

Sağlık harcamalarının artması, insanların özel hastanelere olan ilgisini azalttı. 2023'te özel hastanelere başvuran kişi sayısı 2022'ye göre 7 bin azalarak 75 bin 517'den 68 bin 503'e düştü. Üniversite hastanelerine başvuran hasta sayısı ise bir önceki yıla göre hafif bir azalış gösterirken, devlet hastanelerine başvuran hasta sayısı 54 milyon arttı. Özellikle şehir hastanelerinin payının bu artışta büyük olduğu belirtiliyor.

Hastane Giderleri

1 hastanın maliyeti 341 lira oldu

Hasta sayısındaki artış ve sağlık harcamalarının yükselmesi nedeniyle SGK'nın hastane faturası bir yılda 93.7 milyar lira artarak 207.2 milyar liraya yükseldi. Hasta başına hastane masrafı da 202 liradan 341 liraya çıktı.

482 milyon reçete yazıldı

SGK'nın ilaç giderleri de olağanüstü düzeyde arttı. Hastanelere başvuran sosyal güvenlik kapsamındaki milyonlarca kişiye 482 milyon adet reçete yazıldı. Reçete sayısı sadece yüzde 4.8 artmasına rağmen reçetelerin faturası iki kat artarak 102.7 milyar liradan 205.7 milyar liraya yükseldi. Kişi başına reçete tutarı da 223 liradan 426 liraya çıktı.