turk-hekimleri-gazze-1

Bakan Koca, Gazze'de görev yapan bir doktorun ifadelerine yer verdi ve "Gazzeli bebekler için son saatler…" ifadesini kullandı. Gazze'ye yardım amacıyla Cumhurbaşkanlığına ait bir uçakla Türk Hekimlri Gazzeli çocuklar için bugün sabah Mısır'a hareket etti. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya platformu Twitter üzerinden Gazze'deki yardım faaliyetleri hakkında önemli bilgiler paylaştı. 

Bakan Koca'nın açıklamaları şu şekildedir:

Gazze'ye yardım amacıyla, Cumhurbaşkanlığımıza ait bir uçak, ilaç ve tıbbi malzemelerle yarın sabah Mısır'a hareket ediyor. Uçakta 20 uzmandan oluşan bir hekim ekibi de bulunacak. Mısır Sağlık Bakanı Khaled Abdel Ghaffar ile gerekli görüşmeleri gerçekleştirdik.

turk-hekimleri-gazze-2

20 kişilik uzman ekibimiz, Mısırlı yetkililerle işbirliği yaparak Gazze halkının ihtiyaç duyduğu ilaçlar, tıbbi malzemeler ve cihazların tespitini yapacak. Ayrıca, sahra hastanelerinin ve ambulansların bölgeye sevkiyatı için fizibilite çalışmaları da gerçekleştirilecek.

turk-hekimleri-gazze-3

Bu faaliyetlerle paralel olarak Mısır Sağlık Bakanlığı tarafından iletilen ihtiyaç listesindeki ilaçlar, tıbbi sarf malzemeleri ve tıbbi cihazlar, üç kargo uçağıyla El-Ariş Havalimanı'na gönderilecektir.

turk-hekimleri-gazze-4

Ayrıca, gerekli koordinasyon tamamlandıktan sonra, bir gemi aracılığıyla sahra hastaneleri ve ambulansların bölgeye sevkiyatı planlanmaktadır.

Ekip, fizibilite çalışmaları sırasında söz konusu ilaç ve tıbbi sarf malzemelerini Gazze'deki mağdurlara ulaştırmak üzere ilgililere teslim edecektir.

turk-hekimleri-gazze-6

Dünya genelindeki vicdanlı insanların yüreklerine dokunacak bir çaba içindeyiz. Yardımların Refah Kapısı'ndan Gazze'ye geçmesini sağlamak için çalışıyoruz. Tüm insanların, insanlığa yakışır bir şekilde harekete geçtiğini bilmelerini umuyoruz. Milletimiz, elimizden gelen her şeyin yapıldığını bilmelidir."