TTB'nin sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamada, Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği'nde görev yapan Dr. Rümeysa Keleş ve Adıyaman Toplum Sağlığı Merkezi'nde pratisyen hekim olarak görev yapan Dr. Eren Özkara'nın yaşamlarına son verdikleri bildirildi. Bu trajik olayların altında yatan nedenler arasında ekonomik kriz, güvencesizlik, yoğun ve güvensiz çalışma koşulları, idare baskısı ve sağlık alanında yaşanan şiddet gibi bir dizi faktör olduğuna dikkat çekildi.

TTB, sağlık çalışanlarının güvencesiz koşullarda çalıştıklarına ve emeklerinin hakkını alamadıklarına dikkat çekerek, "Yaşamak ve yaşatmak için, emeğimizin hakkı için tüm meslektaşlarımızı mücadeleye çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

Ayrıca, bu sabah saatlerinde Mersin'de de bir hekimin daha intihar ettiği bilgisini paylaşan TTB, meslektaşlarının ailesine ve yakınlarına başsağlığı dilerken, sağlık camiasına da destek olma çağrısı yaptı.

CHP'DEN SAĞLIK BAKANI'NA ÇAĞRI

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, 'hekim intiharları'na ilişkin yazılı açıklama yaptı.

"Türkiye’de sağlık çalışanları olağanüstü bir baskı ortamında mesleklerini icra etmeye ve yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor" diyen Taşcıer, "Maalesef bir gün içinde üç genç hekimin daha yaşamlarına son verdiğini öğrendik. Son yıllarda hekim intiharları ile daha sık karşılaşıyoruz. Sağlıkta iktidar eliyle yaratılan kriz hali, sağlık çalışanlarının ve özellikle hekimlerin sistematik olarak değersizleştirilmeye çalışılması, diğer birçok ve biriken sorunla birlikte psikolojik bir buhrana yol açıyor" ifadelerini kullandı.

Taşcıer, şöyle devam etti:

"Muayene sürelerinin 5 dakikaya indirilmesi, yılda 150 milyonu aşan acil servis başvurusu, adaletin ortadan kalkmasıyla kalıcılaşan cezasızlık algısı gibi sebepler şiddeti körüklemeye devam ediyor. Bunların yanı sıra, hekimler olağanüstü bir değersizleştirme, ötekileştirme ve hakkaniyetsizliğe mahkum bırakılma politikasının hedefi oldular. Cumhurbaşkanı’nın bizatihi “giderlerse gitsinler” diyerek kapıyı gösterdiği hekimler, bunca fedakârlık göstermelerine rağmen hak ettiklerini alamıyor ve ekonomik zorluklarla da boğuşmak zorunda kalıyor."

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya çağrı yapan Taşcıer, şunları söyledi: "Hekim intiharlarını görmezden gelmeyin. Hekimlerimiz ya yurtdışına gidiyor, ya istifa ediyor, ya mesleği bırakıyor, ya da canına kıyıyor. Geçici ya da makyajlama sözde çözümleri bırakıp, artık kalıcı çözümler için sendikaları, birlikleri, odaları dinlemeye başlayın. Bir ülke için en hayati mesleklerden olan hekimlerin bu denli mutsuz olduğu bir ortamda halk sağlığı tehlikede demektir."

Kaynak: Haber Merkezi