Mart ayında yayınlanan "Cinsiyet Disforisi Olan Ergenlere Endokrinolojik Yaklaşım: Türkiye'de Üçüncü Basamak Bir Merkezde Pediatrik Endokrinoloji Bölümü Deneyimi" adlı makale, İstanbul Üniversitesi'nin akademik kadrosundaki doktorlar tarafından hazırlanmıştı ve tartışmalara neden oldu.

Farklı yayın organlarında, kurul üyelerinin reşit olmayan 22 çocuğa hormon tedavisi ve ameliyatla cinsiyet değiştirdiği iddiaları yer aldı. Bu iddialar sonucunda, kurul üyelerinin isimleri açıkça yazılarak hedef tahtasına oturtuldu ve meslekten ihraç talepleri dile getirildi. Prof. Dr. Zeki Bayraktar da kurul üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Tartışmaların merkezinde yer alan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, ilk kez Odatv'ye açıklamalarda bulundu. Tükek, olayı değerlendirerek şunları ifade etti:

"Çarpıtma çok. Zaten olayın oluş biçimi de yanlış. Sormadan, anlayıp, dinlemeden, medyada hedef gösterilme durumu yanlış. Bir makale üzerinden çıkarımlar yapılarak, bir takım yanlışlar olduğunu iddia ederek bir takım insanlar kurul üyelerini hedef tahtasına oturttular."

Tükek ayrıca, "Bu tamamen danışmanlık hizmeti veren ve ailelere yol gösteren bir kurul. Böyle bir kurulun olması Türkiye için elzem. Çünkü bununla uğraşan kimse yok" şeklinde konuştu.

Öte yandan, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin akademik kadrosunda yer alan doktorlar tarafından hazırlanan makalede, cinsiyet değişikliği konusunda danışmanlık verildiği ve ameliyat yapılmadığı belirtildi.

Prof. Dr. Tufan Tükek, yaşanan tartışmaları değerlendirdi ve olayın gerçek yüzünü açıklığa kavuşturma yolunda adımlar atacaklarını belirtti. "Yanlış anlama üzerine kurgulanmış bir senaryo üzerinden hedef göstermeler yapıldı, yanlış tabii, gereken cevap verilecek" dedi.

Tükek, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin kurul üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunan Prof. Dr. Zeki Bayraktar hakkında da bir karşılık verebileceklerini belirtti. "Bir makaleyi eleştirebilirsiniz, akademik olarak görüşlerinizi söyleyebilirsiniz ama insanları suçlayıp yargılansınlar gibi söylemler doğru değil" ifadelerini kullandı.

Hastaneden Bebek Kaçırma Skandalı! Hastaneden Bebek Kaçırma Skandalı!

Tükek, "Yasal mevzuata aykırı bir durum var mı?" sorusuna ise, "Yasal mevzuata aykırı değil. Şöyle, zaten 18 yaşına kadar bir operasyon yapılamıyor. Bizde de öyle bir durum yok zaten. Yayında ifade edilen şeyler bize dışarıda yapılıp gelenler. Merdiven altında aileler götürüyor, çocuklarını ameliyat ettiriyorlar. Sonra pişman oluyorlar, ortada kalıyorlar, ne yapacağız dediklerinde bu kurula geliyorlar. Çünkü bilimsel bir kurul. O kurul da destek sunuyor, yardım ediyor" şeklinde yanıt verdi.

Prof. Dr. Tükek, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin tıp alanında uzmanlaşmış bir kurum olduğunu ve yaşanan tartışmaların gerçeklerle yüzleşmek için adımlar atılacağını vurguladı. Olayın kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi ve doğru bilgilerin paylaşılması önem arz ediyor.