Katılımcıların Enflasyon Beklentileri

2024 yılı Haziran ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'ne, reel sektör ve finansal sektör temsilcilerinden oluşan 68 katılımcı yanıt verdi. Ankete göre, 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 33,21 iken, bu anket döneminde yüzde 31,79 olarak güncellendi. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise yüzde 21,33'ten yüzde 20,33'e düştü. Bu veriler, enflasyon beklentilerinde kısmi bir iyileşme olduğunu gösteriyor.

Faiz Oranları Beklentileri

Katılımcıların BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi, bir önceki anket döneminde yüzde 51,51 iken, bu anket döneminde yüzde 50,77 olarak gerçekleşti. TCMB'nin bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı beklentisi ise değişmedi ve yüzde 50,00 olarak sabit kaldı. Bu durum, piyasanın TCMB’nin faiz politikası konusunda kısa vadede değişiklik beklemediğini gösteriyor.

Döviz Kuru Beklentileri

Cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi, bir önceki anket döneminde 38,78 TL iken, bu anket döneminde 37,75 TL olarak revize edildi. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise 41,80 TL'den 41,41 TL'ye düştü. Bu veriler, döviz kurunda nispi bir istikrar beklentisinin oluştuğunu işaret ediyor.

Altın Fiyatlarında Tarihi Rekor: Uzmanlar Yatırımcıları Uyarıyor Altın Fiyatlarında Tarihi Rekor: Uzmanlar Yatırımcıları Uyarıyor

Büyüme Beklentileri

Katılımcıların Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) 2024 ve 2025 yıllarına ilişkin büyüme beklentileri, bir önceki anket döneminde olduğu gibi bu anket döneminde de sırasıyla yüzde 3,3 ve yüzde 3,7 olarak sabit kaldı. Bu, ekonomik büyüme konusunda katılımcıların beklentilerinde herhangi bir değişiklik olmadığını gösteriyor.