2024 bütçe teklifi, kesin hesap ve sayıştay raporlarının Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki müzakerelerinin yaklaşık bir ay süreceği tahmin ediliyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, enflasyonla mücadeleye ve ekonomik istikrara odaklanarak, "Daha önce başardığımız gibi, güven ve istikrar ortamında, akılcı adımlarla enflasyonu tek haneli rakamlara indireceğiz ve halkımızın alım gücünü artıracağız" sözleriyle önemli bir taahhütte bulundu.

Cevdet Yılmaz, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bütçenin sunumunu yapacak, ardından komisyon üyeleri, hazırlıklarını tamamlamak için bir haftalık bir ara alacaklar. Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, 26 Ekim Perşembe günü bütçenin genel görüşmeleri gerçekleştirilecek, bu görüşmelerde bütçenin ayrıntıları ve önemli politika meseleleri ele alınacak.

"2024 yılı bütçemizde yatırımlara ayırdığımız kaynak 1 trilyon 592,9 milyar lira"

Yılmaz, yatırımlara ayrılan kaynak ile ilgili şunları söyledi:

"2024 yılı bütçemizde yatırımlara ayırdığımız kaynağı 1 trilyon 592,9 milyar liraya yükseltiyoruz. Bu tutar 2024 yılı bütçemizin yüzde 14,4’üne denk gelmektedir."

Komisyon görüşmelerinde bir önceki yılın sayıştay raporları da değerlendirilecek.

31 Ekim Salı günü Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın bütçesi ele alınacak. 24 Kasım Cuma günü Cumhurbaşkanlığı bütçesinin müzakeresi ile komisyon aşaması tamamlanacak.

2024 bütçesi, komisyonun ardından 4-15 Aralık tarihleri arasında Meclis Genel Kurulu'nda ele alınacak.

Bütçenin Genel Kurul görüşmeleri boyunca Meclis'e ziyaretçi alınmayacak.

Partilerin grup toplantıları da yapılmayacak.

İl Sağlık Müdürü Başkan Adaylığı İçin Görevinden İstifa Etti! İl Sağlık Müdürü Başkan Adaylığı İçin Görevinden İstifa Etti!

 TRT Haber