Tasarruf tedbirleri kapsamında yürürlüğe konulan düzenlemeler arasında TBMM’nin ayrıcalıklı bir konumu olduğu Sözcü Gazetesi tarafından manşetten duyuruldu.

Yayımlanan Genelgede, Milletvekillerinin yeni araç alımı, kiralama işlemleri, personel alımı ve hizmet binası tedariki gibi konularda TBMM Genel Sekreterliğin istisna olarak belirtildiği haberleştirildi.

Milletvekillerine Ayrıcalık Tanındı

İktidarın tasarruf paketi milletvekillerine ayrıcalık tanıdı. Vekillerin taşıt kullanımına dokunulmazken, memurların sosyal tesisleri satışa çıkarılacak. Tasarruf genelgesine göre, kamu adına harcama yapan tüm kurumlar taşıt, bina, haberleşme, temsil ağırlama, lojman ve sosyal tesis, kırtasiye ve demirbaş gibi alanlardaki harcamalarını kısacak. 

Ayrıca personel alımları sınırlandırılacak. Ancak, bu kısıntı ve kesinti tedbirlerine TBMM uymayacak. TBMM Genel Sekreterliği'nin yapacağı tüm harcamalar tasarruf genelgesinden muaf tutuldu. Bu durum, garantili projeler başta olmak üzere kamunun asıl büyük harcama kalemlerinin kapatılmasından ziyade, daha küçük ve göstermelik harcamaların kısılacağı eleştirilerine yol açtı.

Lüks Araçlar Kaldı

Buna göre TBMM’nin milletvekillerine çeşitli makamlar için tahsis ettiği lüks araçlara dokunulmayacak. Milletvekillerinin yurt içi ve yurt dışı görev amaçlı seyahatleri hiçbir kesintiye uğramayacak. Bütün kamu kurum ve kuruluşlarının lojman ve sosyal tesisleri satılacak ancak TBMM’nin çeşitli kentlerdeki saray ve sosyal tesislerinde bol keseden harcamalar devam edecek. Belediyeler halkın ihtiyacını karşılamak için bir tek kreş dahi açamazken TBMM isterse yeni kreşler açabilecek, yeni binalar alabilecek, yeni araç ve bina kiralamaları da yapabilecek. Personel servisleri de bir tek TBMM’de devam edecek. Cep telefonu tahsisinde tüm kurumlara getirilen sınırlamalar, milletvekili ve TBMM yöneticilerine uygulanmayacak. Ayrıca kamuda yeni personel alımı sadece emeklilik, ölüm ve istifa edenlerin yerine alımlarla sınırlandırılırken, TBMM personel alımında da kısıtlamaya gitmeyecek.

Tasarruf belediyeleri vuracak

Genelgeye göre diğer kamu kurumları gibi belediyeler de yeni bina alamayacak, kiralamayacak ve yeni inşaata başlayamayacak. Zorunlu hallerdeki bu tür harcamalar için ‘izin’ gerekecek. Gerekli izinler ile belediyelerin kurallara uyup uymadığı konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkili kılındı. Kısıtlamalar yüzünden belediyeler halkın ihtiyacını karşılamak üzere yaşlı evi, çocuk kreşi, sosyal tesis gibi hiçbir bina alamayacak, yaptıramayacak. Ayrıca temel belediye hizmetlerinde de aksamalar yaşanması bekleniyor.

İşte bazı tedbirler

1- SAVUNMA ve güvenlik hizmetleri hariç, personel servisleri kaldırılacak.

Şehir Hastanesinde Taciz Skandalı: Müdür Koruyor İddiaları… Şehir Hastanesinde Taciz Skandalı: Müdür Koruyor İddiaları…

2-KAMUDAKi araçların tasfiye edilmesi şartıyla elektrikli taşıt satın alınabilecek.

3-BAKANLIKLAR en fazla üç aracı makam hizmetlerinde kullanılabilecek.

4-MEMURA kıyafet desteği için çek gibi araçlar kulla­nılmayacak. Nakdi ödeme olmayacak.

Kaynak: SÖZCÜ/Erdoğan SÜZER