Sağlık personellerinin sıkıntılarından bi haber olan Takvim Gazetesi, beyaz reform güzellemeleri ile vatandaşa yanlış yada eksik bilgilendirme yapmaya devam ediyor.

Benzine 1,55 TL İndirim Bekleniyor Benzine 1,55 TL İndirim Bekleniyor

Gazete bugünkü haberinde, beyaz reform sonrasında kamuda 59.586, Özel sektörde ise 30.510 uzman hekimin göreve getirildiğini kaydederek beyaz reformdan önce uzmanlık sınavı tercihlerinin boş kalırken şimdi %100 dolu olduğuna işaret etti.

İşte Takım Gazetesinde yer alan ve sağlık politikalarını güzelleyen o haber :

KAMU'YA İLGİ VAR

Beyaz Reform sonrası kamuda 59 bin 586, özel sektörde ise 30 bin 510 uzman hekim olarak göreve getirildi.

Beyaz Reform'dan önce uzmanlık sınavı tercihleri boş kalırken şimdi yüzde 100 doluluğa eriştiği bildirildi. Bakanlık yan dal uzmanlığında sorunun aşıldığını, 4 yıl sonra 16 bin uzmanın mezun olacağını kaydetti.

Özel sektörde veya muayenehanesi olanların da kamuyu tercih ettiği öğrenildi.

Daha önce yurt dışına giden ve bu önemli reform sonrası geri gelen hekim sayısının 11 bine ulaştığı, bunun 8 bine yakınının uzman olduğu öğrenildi.

2022'de bin 359 kişi Sağlık Bakanlığı'ndan "iyi hal belgesi" alıp yurt dışına 450 kişinin gittiği belirtilirken, bugün sayının 378'e kadar düştüğü tespit edildi. Yurt dışı tercihi, neredeyse "Yok" denecek kadar azalması, tersine göçü hareketlendirdi.