Güler, "Türk Sivil Havacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi"nin TBMM Başkanlığı'na sunulduğunu belirtti. Teklif, ulaştırma, denizcilik, haberleşme, uzay ve bilgi teknolojileri alanlarında düzenlemeleri içeriyor. Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararlarına da uyum sağlayacak hükümler bulunuyor.

Yeşil Denizcilik ve Dijital Denetim

Güler, limanlara gelen veya ayrılan ticari gemilerin doğrulanmış sera gazı emisyonları için kanuni fiyatlandırma araçlarıyla ilgili düzenlemelerin de kanun teklifinde yer aldığını belirtti. Bu kapsamda elde edilen tutarların, yeşil denizcilik araştırmaları ve geliştirme faaliyetlerinin desteklenmesi amacıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bütçesine özel ödenek olarak ayrılacağını söyledi. Ayrıca, liman giriş ve çıkış işlemlerinin dijital belgelerle denetlenmesi hedefleniyor.

Havacılık Güvenliğinde Yeni Düzenlemeler

Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı standartlarına uyum amacıyla havaalanlarında yapılan arama ve kontrol işlemlerine ilişkin yeni düzenlemeler getirildiğini ifade eden Güler, havacılık güvenliği tedbirleri kapsamında çalışacak ve gizlilik dereceli bilgilere erişim sağlayacak kişilere yönelik güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacağını belirtti.

Sokak Hayvanları İçin Önemli Açıklamalar

Basın toplantısının ardından sokak hayvanlarına yönelik düzenlemeler hakkında da konuşan Güler, vatandaşların yaşadığı sıkıntıları görmezden gelmediklerini vurguladı. Özellikle kuduz riski taşıyan ve saldırganlaşmış hayvanlarla ilgili önlemler alınması gerektiğini belirtti. Güler, "Anatomik yapısı bozulmuş, farklı üreme durumlarından kaynaklı saldırganlaşmış ve normalleşmesi mümkün olmayan hayvanlarımızın merhamet iklimimize uygun olarak 'uyutma' yöntemiyle normalleştirilmesi gerekiyor" dedi.

Haziran’da En Ucuz Araçlar Hangileri? Hangi Marka, Hangi Model? Haziran’da En Ucuz Araçlar Hangileri? Hangi Marka, Hangi Model?

Trafik Kazaları ve Saldırılara Dikkat Çekildi

Başıboş sokak hayvanlarının neden olduğu trafik kazalarına ve saldırılara dikkat çeken Güler, bu durumların ciddi yaralanmalara ve ölümlere sebep olduğunu belirtti. Hayvanların barınaklara alınarak yaşam kalitelerinin yükseltilmesi gerektiğini vurgulayan Güler, "25 binin üzerindeki ilçelerimiz, il belediyelerimiz ve büyükşehir belediyelerimiz, sokak köpekleri ve kediler için barınaklar yapmakla yükümlüdür. Bu sorumluluklarını yerine getirmelerini ve sahiplenme faaliyetlerini desteklemelerini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Hayvanseverlerle İşbirliği Vurgusu

Güler, kısırlaştırma, aşılama ve çip veya kulaklık takma faaliyetlerinin yoğun bir şekilde devam etmesi gerektiğini belirterek, hayvanseverlerle birlikte süreci yönetmeyi hedeflediklerini söyledi. Barınakların yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve hayvanların güvenli bir ortamda yaşamalarını sağlamak için çalışmaların sürdüğünü ifade etti.