Sosyal güvenlik uzmanlarının memur ve emekli maaşlarına dair tahminleri, kamu çalışanları tarafından büyük bir ilgiyle takip ediliyor. 3 aylık enflasyon verilerine dayanarak 2024 Ocak ayı memur ve emekli maaşlarının nasıl şekillenebileceği konusunda birçok uzman görüş belirtirken, SGK Uzmanı Özgür Kaya da kendi düşüncelerini paylaştı.

Peki memurlara yüzde kaç zam farkı yansıtılacak?

SGK Uzmanı Özgür Kaya bu soruya, “2023 yılının 2’nci 6 aylık dönemine ilişkin enflasyon rakamı da memurlara fark olarak yansıtılacak. Geriye yaklaşık olarak yüzde 10.93 enflasyon farkımız kaldı, bu da ekim, kasım ve aralık aylarını işaret ediyor. Memurlarımız 2024 yılının 1’inci 6 aylık döneminde yüzde 15’lik bir toplu sözleşmeden zam alacaklar yani bu yüzde 15 ceplerinde hazır. 2’nci 6 aylık dönemde alacakları enflasyon rakamı da yüzde 35 seviyesinde olacak” şeklinde yanıt verdi.

Enflasyon farkıyla beraber memurun 2024 maaşı ne olur?

“Yüzde 35 artı yüzde 15'i memurumuza fark olarak verdiğimizde yaklaşık olarak yüzde 50 seviyesine ulaşmış olacak. Yani 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren en düşük memur maaşımız 33 bin seviyesine ulaşmış olacak.”

CNN Türk