Ancak, 7. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerinde hükümetin Ocak 2024 için önerdiği zam oranı yüzde 15 olarak açıklandı ve bu teklif hakem kuruluna götürüldü. 

SEYYANEN ZAM TUTARI 8077 TL ARTACAK MI?

Yeni bir gelişmenin beklendiği hakem kurulu sürecinde, 8.077 TL seyyanen zam konusu da uzun süredir merak ediliyordu.

HAKEM KURULUNA GİDECEK!

Temmuz ayında yapılan düzenlemelerle birlikte, en düşük memur maaşı 22 bin TL seviyesine yükseltilmiş ve yüzde 17.49 oransal zam ile 8.077 TL seyyanen zam yapılmıştı. Ancak, kamu çalışanlarını yakından ilgilendiren 7. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerinde hükümetin Ocak 2024 için sunduğu yüzde 15'lik zam teklifi tartışmalara neden oldu. Bu teklifin hakem kuruluna gideceği ve yeni bir gelişmenin beklenmediği ifade ediliyor.

8077 TL’DE ARTIŞ YAPILACAK!

Konuyla ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'dan açıklama geldi. Bakan Işıkhan, yaptığı açıklamada şunları belirtti: "Ocak ayında tüm kamu görevlilerine %45'e yakın bir zam yapılacak. Bence bu çok önemli bir rakam. Seyyanen verilen 8.000 TL'ye de zam gelecek mi?" sorusu ise hala tartışılmaya devam ediyor. Ancak Bakan Işıkhan, bu konuya ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı: "Artık seyyanen ödeme, memur maaş katsayısı ile hesaplanır ve artık maaşın bir unsurudur. Bu sebeple memur maaş katsayısına gelecek her zam, onu da artırır. Kısacası, bu tutar sabit kalmayacak."