Olay, bir sağlık kuruluşunda görevli sağlık teknikeri Serhat İğci'ye hasta yakını Veli Günal tarafından şiddet uygulamasıyla gerçekleşti. Yaşanan tartışma ve saldırı sonucunda Serhat İğci'nin yüzündeki elmacık kemiği kırıldı ve ciddi bir yaralanma yaşandı.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi‘nde 5 Ocak 2020’de meydana gelen olayda, Veli Günal, bel ağrısı şikayeti olan eşini Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne getirmişti. Hastanede kontrolleri yapılan kadın, doktorun MR çekilmesi gerektiğini söylemesi üzerine radyoloji servisine sevk edildi. Hasta yakını Veli Günal, burada görevli sağlık teknikeri Serhat İğci´ye başvurdu. İğci’nin öncelikli olarak randevulu hastaları aldığını ve beklemesi gerektiğini söylemesi üzerine tartışma yaşandı.

ELMACIK KEMİĞİ KIRILDI

İddiaya göre, duruma tepki gösteren hasta yakını Veli Günal, sağlık teknikeriyle girdiği tartışma esnasında sinirlenerek Serhat İğci’ye tekme-tokat saldırıp odadan ayrıldı. Olayın ardından görev yaptığı hastanenin acil servisine götürülen Serhat İğci’nin yapılan kontrollerinde aldığı darbelerden dolayı  elmacık kemiğinin kırıldığı kaydedildi. Güvenlik görevlileri tarafından yakalanan Günal, hastaneye gelen polislere teslim edildi. Günal, sorgusunda elmacık kemiği kırılan sağlık görevlisi Serhat İğci’nin de kendisinin darp ettiğini öne sürdü. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, saldırı sonrası yaşananların güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde güvenlik görevlilerinin radyoloji bölümüne koşarken, Veli Günal ve eşinin güvenlikçilerle birlikte radyoloji bölümünden ayrıldığı, Serhat İğci’nin de yüzünü tutarak odadan çıktığı görüldü.

SAĞLIK TEKNİKERİNE DE ADLİ PARA CEZASI

Soruşturma kapsamında Veli Günal hakkında ‘kasten yaralama’, Serhat İğci hakkında ise ‘basit yaralama’ suçundan dava açıldı. 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına; taraf avukatları katıldı. Günal’ın avukatı, haksız tahriki Serhat İğci’nin yaptığını öne sürerek, müvekkilinin beraatini talep etti.

Serhat İğci´nin avukatı ise sanığın cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme savcısı da mütalaasında Veli Günal’ın ‘kasten yaralama’, Serhat İğci’nin de ‘basit yaralama’ suçundan cezalandırılmasını talep etti. Duruşma sonunda hakim, Veli Günal’a ‘kasten yaralama’ suçundan 2 yıl 3 hapis cezası verilirken, Serhat İğci’ye ise ‘basit yaralama’ suçundan 2 bin 240 TL adli para cezası verildi.