Bakanlık 4/B Sözleşmeli Çalışanların Tamamını 663 45/A'ya Geçiriyor!

Sağlık Bakanlığı tarafından hali hazırda 4/B sözleşmeli statüsünde çalışan binlerce sağlık çalışanını yakından ilgilendiren bir düzenleme yapıldığı iddiası gündeme bomba gibi düşecek. 4/B sözleşmeli çalışan binlerce personelin Sözleşmeli sağlık personeli istihdamına göre 663 sayılı kanunun 45/A maddesi uyarınca çalıştırılması için teklifin hazırlandığı bilgisine ulaştık. Detaylar haberimizde.

Bakanlık 4/B Sözleşmeli Çalışanların Tamamını 663 45/A'ya Geçiriyor!

Sağlık Bakanlığı tarafından hali hazırda 4/B sözleşmeli statüsünde çalışan binlerce sağlık çalışanını yakından ilgilendiren bir düzenleme yapıldığı iddiası gündeme bomba gibi düşecek. 4/B sözleşmeli çalışan binlerce personelin Sözleşmeli sağlık personeli istihdamına göre 663 sayılı kanunun 45/A maddesi uyarınca çalıştırılması için teklifin hazırlandığı bilgisine ulaştık.

PEKİ 45/A NEDİR?

  1. Bakanlık ve bağlı kuruluşları, merkez teşkilatları hariç olmak üzere ve öncelikle personel istihdamında güçlük çekilen yerlerde, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası uyarınca ilgili mevzuatı gereği kura ile ataması öngörülenler dışında 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli cetvellerde Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı kapsamında yer alan unvanlarla vize edilmiş pozisyonlarda bu maddede öngörülen şartlarla sözleşmeli personel istihdam edebilir.
  2. Bu kapsamdaki sözleşmeli sağlık personeli Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna göre Bakanlık ve bağlı kuruluşlarına Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından yapılacak yerleştirme ile atanabileceği gibi pozisyon ve ihtiyaç durumuna göre KPSS puanı esas alınarak Bakanlık tarafından yapılacak sözlü sınavla da atama yapılabilir. Sözlü sınav ve yerleştirmeye ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenir.
  3. Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli sağlık personeli dört yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen personelin eşi bu personele tabidir. Ancak sözleşmeli sağlık personelinin bulunduğu ilde bir yıl görev yapması ve vizeli pozisyon bulunması durumunda; eşlerin her ikisinin de Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında sözleşmeli veya eşlerden birinin sözleşmeli, diğerinin Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında veya diğer bir kamu kurum veya kuruluşunda kadrolu statüde istihdam ediliyor olması halinde hizmet ihtiyacının daha fazla olduğu yere atamaları yapılabilir.
  4. Sözleşmeli sağlık personelinden dört yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (A) bendi kapsamındaki kadrolara atanır. Bu kadrolara atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz.
  5. Bu madde hükümlerine göre kadrolara atananların, 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (B) bendi uyarınca sözleşmeli pozisyonlarda geçirdikleri hizmet süreleri, öğrenim durumlarına göre yükselebilecekleri dereceleri aşmamak kaydıyla kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin tespitinde değerlendirilir.
  6. Bu madde kapsamında memur kadrolarına atananlara iş sonu tazminatı ödenmez. Bu personelin önceden iş sonu tazminatı ödenmiş süreleri hariç, iş sonu tazminatına esas olan toplam hizmet süreleri, 8/6/1949 tarihli ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ve 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hükümleri uyarınca ödenecek emekli ikramiyesine esas toplam hizmet süresinin hesabında dikkate alınır.
  7. Bu madde çerçevesinde sözleşmeli personelin atanacağı memur kadroları, 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli cetvellerde yer alan sınıf, unvan ve derecelerine uygun olmak şartıyla, başka bir işleme gerek kalmaksızın atama işleminin yapıldığı tarih itibarıyla ihdas edilerek ilgisine göre Bakanlık veya bağlı kuruluşlarının 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli cetvellerinin ilgili bölümlerine eklenmiş ve kadrolara atananların pozisyonları başka bir işleme gerek kalmaksızın iptal edilmiş sayılır. İhdas edilen kadrolar ile iptal edilen pozisyonlar; unvanı, sınıfı, adedi, derecesi, teşkilatı ve birimi belirtilmek suretiyle atama tarihinden itibaren iki ay içinde Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığına bildirilir.
  8. Bu madde kapsamında sözleşmeli sağlık personeli pozisyonlarına yapılan atama, sözleşmenin imzalanmasıyla geçerlilik kazanır. Sözleşme, imzalanmadan herhangi bir hak doğurmaz.

SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2019, 04:07

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mazlum
Mazlum - 10 ay Önce

4+2'den Önce atanan 4b liler

4 artı 2 sisteminden önce atanan 4b liler olarak

En azından çalıştığımız yılların sayılarak 4 yıl sonra kadroya gecilebilecek mi? 5 yıldan beridir kadro haberi bekliyoruz.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4üncü maddesinin (B) fıkrası uyarınca KPSS ile atanmış biyolog, çocuk gelişimcisi, diş tabibi,diyetisyen, ebe, eczacı, fizyoterapist, hemşire,röntgen teknikeri, laborant, psikolog, sağlık fizikçisi, sağlık teknikeri ve sosyal çalışmacı unvanlı sözleşmeli personel pozisyonlarında çalışmaktayız.Bizim atamamız yapıldıktan daha sonra çıkan 676 sayılı KHK'nın 76 ncı maddesiyle 663 sayılı KHK'ya eklenen 45/A maddesinin üçüncü fıkrasında; sözleşmeli sağlık personellerinin sözleşmeli statüde dört yılı tamamlamaları ve talep etmeleri halinde bulundukları yerde memur kadrosuna (4/A) atamalarının yapılacağına dair hüküm bulunmaktadır.

Biz bu KHK'dan önce atandığımız için bu durumdan faydalanamamaktayız. Bizler daha kıdemli olamamıza rağmen kendimizden sonra atananların 4a kadrosu hakkına kaç yıla çalışsakta sahip olamıyoruz. Sağlık bakanlığındaki bu iş barışını bozan duruma,  bu maddeden önce atanan 4B li sağlıkçıların 45/A maddesine geçirilmesini istiyoruz.

Gereğini siz değerli büyüklerimizden arz ederim

Mehmet
Mehmet - 10 ay Önce

Peki diğer kamu kurumlarında çalışan sözleşmeli personel?

feyza nur
feyza nur - 10 ay Önce

insAllah 5yildir bekledigimiz kadroyu artik aliriz

Galip.dervis
Galip.dervis @feyza nur - 10 ay Önce

5 yildan beri yani 45a maddesi cikmadan alimlar 4b li oldu bizlerde arada kaldik ne oldugu belli olmayanlar olarak. O yuzden kaos yaratmak ne demek. Sanki atom bombasi atti :)))

Ali cansiz
Ali cansiz @feyza nur - 10 ay Önce

InşAllah gelirde ayrimlar ortadan kalkar. Allah yapanlardan razi olsn

ABUZER ŞEKER
ABUZER ŞEKER @feyza nur - 10 ay Önce

İyi de 5 yıl önce atanan insanlar kadroluydu zaten neden kaos yaratmaya çalışıyorsun

okan oktay
okan oktay - 10 ay Önce

bu üniverstelerde çalışan 4b lileri kapsıyormu?

Murat
Murat - 10 ay Önce

4b liler kadroya mı gececek.. Bişey anlamadım

Halil
Halil - 10 ay Önce

. 45/a dan önce atanan 4b liler olarak bizler 5 yil oldu kpss ile atanan arada kalan 4b li saglik çalisanlari arada kaldi duyan olmadi. Yaparsa reis yapar. Güzel haberleei bekliyoruz.

Veysel habip
Veysel habip - 10 ay Önce

Artik gelmesi lazimdi. Reis yaparsa olur. Hadi hayirlisi Reisimizi basimizdan eksik olmasin

SAĞLIK BAKANI = EMEK
SAĞLIK BAKANI = EMEK - 10 ay Önce

Sayın sağlık bakanım ben 2018 lisans hemşire mezunuyum...Biz 2018 mezunları resmen hedef tahtasına koyulduk...EMEK HARCADIGINIZA GÖNÜLDEN İNANMAK İSTİYORUZ...


SIRADAKİ HABER