MHRS randevularına gitmeyen vatandaşlarla ilgili ilgili yaşanan sorunun çözümü noktasında yeni bir reçete hazırladıklarını savunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, randevu sorunların da öne çıkan iki etken olduğunu savundu.

“Randevu sorununda öne çıkan iki etken var.”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, MRHS randevu sisteminde yaşanan sorunların çözümü için yeni bir strateji geliştirdiklerini belirtti. Bakan Koca, "Randevu sorununda öne çıkan iki etken var. Birinci etken: Hekim sayımız taleple kıyaslandığında yetersiz" diyerek uzun süredir devam eden MRHS randevu sistemi sorunlarına dikkat çekti.

“Kalıcı olarak çözeceğiz”

Sağlık Bakanlığı'nın aldığı önlemlerle bu sorunları kalıcı olarak çözeceklerini belirten Koca, "MHRS Randevu Sorunu ve muayene kapasite yetersizliği üzerinde odaklanmış durumdayız. İl, hastane ve branş bazında yaşanan sorunları ayrıntılı olarak inceledik. Hastane yöneticilerimiz yoğun bir çalışma içerisinde. Artan sağlık hizmeti talebine karşılık kapasitemizi artırıyoruz" şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, MRHS randevu sisteminde yaşanan sorunlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, "Randevu sorununda öne çıkan iki etken var. Birinci etken: Hekim sayımız taleple kıyaslandığında yetersiz. Aynı zamanda, bu kapasite, şartlardan ötürü verimli kullanılamıyor.

Siirt’te Ambulans şarampole devrildi Siirt’te Ambulans şarampole devrildi

Çözüm olarak; uzman ve yan dal uzmanı hekim sayımızı, ihtiyacı karşılayacak düzeye çıkaracak çalışmaları tamamladık. Yakın dönemde, uzman ve yan dal uzmanı hekim sayısında önceki dönemlerle kıyaslanmayacak artışlar olacak" şeklinde konuştu. Bakan Koca, randevu sorunu ve kapasite yetersizliğinde ikinci etken olarak ise mevcut kapasitenin yeterince verimli kullanılamamasını gösterdi.

Bu durumun hastanelerin kapasite kullanımıyla, randevu alıp gelmeyenlerin sebep olduğu atıl kapasiteye neden olduğunu belirtti. Koca, "Gelinmeyen randevulara karşı ilk tedbirleri almıştık. Yeni yaptığımız analizler, bazı zorunlulukları işaret ediyor. Kademeli şekilde yeni tedbirleri hayata geçirecek ve randevu sorununu kalıcı olarak çözeceğiz" dedi.