Diyarbakır Gazete tarafından kamuoyuna duyurulan habere göre, Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü, kent genelindeki sağlık bilgi sistemleri için Ocak ayında gerçekleştirilen ihale süreciyle ilgili mahkemeye başvurdu. İhale süreci, toplamda 48 milyon 101 bin TL'lik bir maliyetle gerçekleşti.

Kentte bulunan tüm hastanelerin sağlık bilgi sistemleri için 3 Ocak tarihinde yapılan ihaleye toplamda 3 firma katıldı. İhale, başlangıçta bir firma tarafından kazanıldı, ancak daha sonra başka bir firma lehine değiştirildi. Üçüncü firma olan Sisoft Firması ise, ihalede usulsüzlükler olduğu iddiasıyla harekete geçerek, mahkemeye başvurdu.

YÜRÜTMENİN DURDURULMASINI TALEP ETTİ

Ankara İdare Mahkemesi'nde açılan davada Sisoft Firması, ihaleyi kazanan ilk firmanın teklifinin hatalı olduğunu, ihale sürecinde usulsüz işlemlerin yapıldığını, ve bu firmanın koşullarının sonradan değiştirildiğini iddia etti. Ancak Sisoft Firması'nın bu itirazı mahkeme tarafından reddedildi.

Bunun üzerine Sisoft Firması, Ankara İdare Mahkemesi'ne başvurarak Kamu İhale Kurulu'nun kararının yürütmesinin durdurulmasını ve kararın iptal edilmesini talep etti. Olayın detayları, Sağlık Bakanlığı müfettişleri tarafından inceleniyor.

MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLDİ

İddialar üzerine Sağlık Bakanlığı, ihale ile ilgili inceleme yapması için müfettiş görevlendirdi. Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü’ne gelen müfettişin evrakları incelemeye aldığı öğrenildi. Müfettişin önümüzdeki günlerde ilgili firma ile de görüşmesi bekleniyor.