Tezel, geçtiğimiz günlerde bir yılda 200 bin soru çözerek YKS sınavında birinci olan Mustafa Özcan'ın Hacettepe Tıp Fakültesi'ni kazandığını hatırlattı. Tezel, Mustafa Özcan'a yan dal olarak dövüş sanatlarını seçmesi gerektiğini önerdi.

NEDEN TOPLUMUN EN ZEKİ BİREYLERİNİ DOKTOR OLARAK YETİŞTİRİYORUZ?

Tezel, yazısında şu ifadeleri kullandı: "Doktorluk, hem kutsal hem de en saygın mesleklerden biri. Bu nedenle YKS sınavında iyi derece alan öğrencilerin genellikle ilk tercihi doktorluk veya bilgisayar mühendisliği oluyor. Ancak, neden toplumun en zeki bireylerini sadece doktor veya mühendis olarak yetiştiriyoruz?

DOKTORLUK YERİNE BÜROKRAT YADA POLİTİKACI OLABİLİRLER

Tabii ki, ortalamanın altında performans gösteren öğrencilerin doktor olması önerilmez; ancak üstün zekaya sahip gençlerimizi farklı alanlara yönlendirmek için burs ve destek gibi garantiler sunarak ülke için daha geniş bir yelpazede faydalı olmalarını sağlamalıyız. Örneğin, YKS'de üstün başarı elde eden gençlerimizden bazıları bürokrat veya politikacı olarak yetiştirilerek ülkemize daha faydalı bireyler haline gelmezler mi?"

Tezel, şu ifadeleri kaleme aldı:

Osmanlı İmparatorluğu'nun 600 yılı aşkın bir süre hüküm sürmesinde devşirme sisteminin payı yok muydu?

En zeki çocuklar belirlenip sarayda askerlik ya da devlet adamlığı eğitimden geçirilip ileride karar verici, önemli mevkilere getiriliyorlardı.

Bunun en güzel örneği; Osmanlı İmparatorluğu'nu zor dönemlerinde harika işler yapan Sokullu Mehmed Paşa'dır.

Ya da Meclis'teki vekillerin, bürokratların çoğunun YKS'de 'full çeken' süper zekâlar olduğunu hayal edin!”