Metin Taş'ın cenazesine katılan akrabaların ve cenaze sahiplerinin anlattıklarına göre, cenaze namazının kılınması için beklenen süre boyunca hastane morgunun soğutma sistemleri işlevini yerine getiremedi. Sonuç olarak, cenaze rahatsız edici bir kokuyla şişerek karşılaştı. Gazeteci Öztürk Akkök, Tortum'daki cenaze namazına katıldıktan sonra yaşananları sosyal medya hesabından paylaşarak, cenaze defin töreninde bulunan insanların bu durumdan oldukça rahatsız olduklarını belirtti. İlçe kaymakamı ve belediye başkanı da cenaze sahiplerinin şikayetlerini dikkate alarak bu durumun üzerine gitmeye karar verdi.

İki genç doktor hayatına son verdi! İki genç doktor hayatına son verdi!

Tortum ilçesinde yaşanan bu olay, cenazenin morgda bekletilmesi ve soğutma sistemlerinin çalışmaması nedeniyle ortaya çıkan sorunları bir kez daha gündeme getirdi. İddialara göre, Metin Taş'ın cenazesi morgda beklerken yaşanan bu tür olumsuzluklar, cenaze defin törenlerinde cemaatin ve yakınların rahatsızlığına sebep oluyor.

Soruşturma açıldı

Konuya ilişkin açıklama yapan Sağlık il Müdürü Gürsel Bedir ise, “Morg gayet normal çalışıyor, ilgili cenazenin morga alındığı zaman da çalışıyordu, teslim edilirken de. Bu cenazeyle beraber başka bir cenaze daha vardı morgda. Arkadaşlar bu gün 15.20 sularında her iki cenazeyi de sahiplerine teslim ettiler. Söz konusu cenazenin sahipleri de morgun düzgün çalıştığını, herhangi bir arıza durumunun olmadığını, cenazeyi teslim ederken de alırken de morgda her hangi anormal bir durumun olmadığını teyit ediyorlar. Kim cenazesini çalışmayan morga teslim eder? Cenaze yakınları cenazeyi verirken de alırken de morga bizzat giriyorlar. Morg normal çalışıyor. Bir sorun yok. Sizler bir konudan muzdaripseniz bunu aydınlatmak, açıklığa kavuşturmak, varsa bir sorun onu çözmek bizim boynumuzun borcudur. Olaya ilişkin soruşturma açıldı” ifadelerini kullandı.

Cenaze 36 Saat bekledi

Olaya ilişkin bir açıklamada Tortum Alapınar Mahalle Muhtarı Mahmut Kuş’tan geldi. Sağlık İl Müdürü Gürsel Bedir’e yanlış bilgi verildiğini ifade eden Muhtar Kuş, “Cenaze morgda 36 saat kaldı, maalesef soğutucuları açmamışlar ve bu durumla karşılaştık” diye konuştu.