Türkiye genelinde çalışma saatleri ve günlerine dair değişiklikleri içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, onaylandı.

CNN Türk'ün aktardığı habere göre, henüz detayları netleşmeyen çalışma saatleri değişiklikleri, özellikle mevcut uzun mesai saatlerinin kısalmasına yönelik beklentileri artırdı. Öneri aynı zamanda çalışan emeklilere 5 bin lira ödenmesini de içeriyordu.

Yapılan değişikliklerle ilgili ayrıntılar netleştikçe, çalışma hayatına dair getirilen yeniliklerin nasıl şekilleneceği ve bu değişikliklerin çalışanların günlük yaşamlarına etkileri merak konusu olmaya devam ediyor.

ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE NETLEŞECEK

Doktoru Darp Eden Sanığın Yargılanmasına Başlandı! Doktoru Darp Eden Sanığın Yargılanmasına Başlandı!

Genel Kurul'un çalışmalarına 16 Ocak Salı günü başlaması beklenirken, Türkiye'de çalışma saatleri ve günlerine dair resmi bir açıklama yapılıp yapılmayacağı ise önümüzdeki günlerde netleşecek.

HAFTALIK ÇALIŞMA SÜRESİ KAÇ SAAT?

Yasalara göre haftada en fazla 45 saat çalışılabilir. Ancak bu sürenin günlük 11 saati aşmaması gerekiyor. İşverenler sözleşme ya da işyerindeki uygulamaya göre çalışanların mesai saatlerini 5 gün 9 saat olacak şekilde ayarlayabilir. Memurların ise çalışma süresi haftalık 40 saat olarak uygulanıyor.

Editör: Serap