Kurul'un aldığı kararın ardından yapılan açıklamada, "Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 45’ten yüzde 50 düzeyine yükseltilmesine karar vermiştir. Kurul ayrıca, operasyonel çerçevede değişikliğe giderek, Merkez Bankası gecelik vadede borçlanma ve borç verme oranlarının bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına kıyasla -/+ 300 baz puanlık bir marj ile belirlenmesine karar vermiştir" denildi.

Açıklamada,

"Şubat ayında aylık enflasyonun ana eğilimi, hizmet enflasyonu öncülüğünde, öngörülenden yüksek gerçekleşmiştir. Tüketim malı ve altın ithalatı yavaşlayarak cari dengedeki iyileşmeye katkı verirken, yakın döneme ilişkin diğer göstergeler yurt içi talepte dirençli seyrin sürdüğüne işaret etmektedir. Hizmet enflasyonundaki katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyon baskılarını canlı tutmaktadır. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu ve ücret artışlarının enflasyon üzerindeki etkilerini yakından takip etmektedir"

ifadelerine yer verildi.

Kredi çekerken dikkat edilecekler! Kredi notuna dikkat! Vadeyi kısa tutun.. Kredi çekerken dikkat edilecekler! Kredi notuna dikkat! Vadeyi kısa tutun..

Kurul, parasal sıkılaştırma politikasını sürdürerek enflasyonun ana eğilimini düşüreceğini ve enflasyonun orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştırılacağını belirtti. Enflasyon ve ekonomik göstergelerin yakından takip edileceği vurgulanarak, fiyat istikrarının sağlanması amacıyla tüm araçların kararlılıkla kullanılacağı kaydedildi. Kurul'un kararları, öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede alınacağı belirtildi.