Merkez Bankası anketine göre; 2024 yılsonu dolar kuru beklentisi 38,78 TL olurken enflasyon beklentisi ise %43,64 olmasının beklendiği kaydedildi.

Merkez Bankası Dolar ve Enflasyon Beklentileri Geriledi

Merkez Bankası, piyasanın dolar, faiz, enflasyon ve büyüme beklentilerini içeren Mayıs ayı anketini yayımladı. Anket sonuçlarına göre, katılımcıların yıl sonu dolar kuru beklentisi 38,78 TL olarak belirlenirken, enflasyon beklentisi yüzde 43,64'e düştü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Mayıs ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'nde, katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 44,16 iken, bu anket döneminde yüzde 43,64'e geriledi. Aynı şekilde, cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi de bir önceki anket döneminde 40,01 TL iken, bu dönemde 38,78 TL'ye düştü.

Enflasyon Beklentileri Geriledi

Merkez Bankası, Mayıs ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'ni yayımladı ve ankette önemli ekonomik beklentilere yer verildi. Katılımcıların 12 ve 24 ay sonrası enflasyon beklentilerinde düşüş yaşandığı gözlemlendi.

12 Ay Sonrası TÜFE Beklentisi: Bir önceki anket döneminde yüzde 35,17 olan 12 ay sonrası TÜFE beklentisi, bu anket döneminde yüzde 33,21'e geriledi.

24 Ay Sonrası TÜFE Beklentisi: Aynı şekilde, 24 ay sonrası TÜFE beklentisi de bir önceki anket döneminde yüzde 22,05 iken, bu dönemde yüzde 21,33 olarak gerçekleşti.

Maaş Araştırması: Türkiye’deki Meslek Grupları Arasındaki Gelir Farkları Maaş Araştırması: Türkiye’deki Meslek Grupları Arasındaki Gelir Farkları

Katılımcıların BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı'nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi ise küçük bir artış gösterdi:

Gecelik Faiz Oranı: Bir önceki anket döneminde yüzde 51,43 olan beklenti, bu anket döneminde yüzde 51,51 olarak belirlendi.

TCMB Bir Hafta Vadeli Repo İhale Faiz Oranı: Cari ay sonu beklentisi, önceki anket döneminde olduğu gibi bu anket döneminde de yüzde 50,00 olarak sabit kaldı.