Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini etkileyen bu toplu sözleşme görüşmeleri, 1 Ağustos'ta başlamış ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ev sahipliğinde sürdürülmüştür. Görüşmelerde Kamu İşveren Heyeti, 14 Ağustos'ta ilk zam teklifini sunarak pazarlıkları başlatmış, 17 Ağustos'ta ise ikinci teklifi ile görüşmeler yoğunlaşmıştır.

Memur-Sen konfederasyonu, toplu sözleşme masasında yetkili konumda bulunarak 2024 ve 2025 yılları için taleplerini dile getirdi. Bu kapsamda 2024 için üçer aylık dönemlerde, refah payı dahil birinci 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 artış talep edildi. 2025 yılı için ise 6'şar aylık dönemlerde, refah payı dahil birinci 6 ayda yüzde 25 ve ikinci 6 ayda yüzde 15 zam istendi.

Ancak Kamu İşveren Heyeti'nin sunduğu zam teklifi, sendikalar tarafından yetersiz bulunarak yeni teklif beklemeye başlandı. Kamu İşveren Heyeti tarafından sunulan teklif, 2024'ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025'in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 oranlarını içeriyordu.

MEMUR-SEN’DEN UZLAŞI ÇAĞRISI

Konuya ilişkin dün hükümete son kez ‘uzlaşı’ çağrısında bulunan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Bugün görüyoruz ki 6 ay boyunca yaşayacağımız sıkıntılar sonrası alacağımız enflasyon farkı zam gibi sunuluyor. Halbuki enflasyon farkı Kamu İşverenin jesti değil, toplu sözleşme kazanımımız ve geçmişe dönük alacağımızdır” dedi.

Yalçın, oransal zamda uzlaşılacak noktaya gelemediklerini ancak hem hizmet kolu tekliflerinde hem de genele ilişkin bölümde bazı kritik başlıklarda önemli ilerlemeler sağlandığını duyurdu.

ANLAŞMA SAĞLANAMAZSA ZAMMI HAKEM KURULU BELİRLEYECEK

Belirlenen takvim gereği müzakere sürecinin bugün sona ereceği toplu sözleşmesi görüşmelerinde, gözler Kamu İşveren Heyetinin yapacağı yeni tekliflere çevrildi.

Bu tarihe kadar taraflar arasında uzlaşma sağlanamaması halinde görüşmelerde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başlayacak.

Yüksek yargı mensubu, bürokrat, sendikacı ve akademisyenlerden oluşan 11 kişilik Kurul, toplu sözleşmeye dair nihai kararını 31 Ağustos'a kadar verecek.

ALTERNATİF ZAM ORANLARINA GÖRE EN DÜŞÜK MAAŞ NE OLACAK?

Hükümetin verdiği yüzde 15’lik teklife göre, aile yardımı dahil en düşük memur maaşı 22.017 TL’den 31.506 TL’ye yükselecek. Toplu sözleşme zam oranı yüzde 20 olursa en düşük memur maaşı 32.878 TL’ye çıkacak.

Aile yardımı almayan bekâr en düşük memur maaşı halen 20.377 TL seviyesinde bulunuyor. Yüzde 15’lik teklife göre bekâr memurun en düşük maaşı 29.159 TL olacak. Toplu sözleşme zammı yüzde 20 olarak belirlenirse bu tutar 30.429 TL’ye ulaşacak.