Yüksek kira ve genel yaşam maliyetlerinin büyükşehirlerdeki tercihleri etkilediği bilinen bir gerçek; bu nedenle beyannamede, memurlara yönelik ek tazminatlarla ilgili çözüm önerilerine ağırlık verildiği belirtiliyor.

AK Parti, 31 Mart'taki yerel seçimlerde il genelinde yarışacak belediye başkan adaylarını daha önce kamuoyuyla paylaşmıştı. Şimdi ise 30 Ocak'ta açıklanacak olan seçim beyannamesinde, partinin seçmenlere yönelik yol haritasının detaylarına odaklanılacak. Beyannamenin, ''depreme dirençli güvenli şehirler'' temasıyla sunulması bekleniyor.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre, hazırlanan beyannamede dikkat çeken 4 önemli proje bulunuyor. Bunlar arasında ''depreme dayanıklı şehirler'', ''büyükşehirlerde yaşayan memurlara ek tazminat'', ''mahalle kreşleri'' ve ''sokak köpekleri'' gibi konular yer alıyor. Bu projelerin, seçmenlerin günlük yaşamlarını iyileştirmeyi hedeflediği ve toplumun farklı kesimlerini kapsayan çözümler sunduğu belirtiliyor.

MEMURLARA BÜYÜKŞEHİR TAZMİNATI GELECEK Mİ?

AK Parti'nin, büyükşehirlerde yaşamanın maliyeti üzerine değerlendirmeler yaptığı belirtiliyor.

Fahiş kira artışları başta olmak üzere büyükşehirlerde yaşamanın maliyetinin Anadolu şehirlerine göre çok daha yüksek seyrettiği biliniyor.

Bu nedenle de memurların büyükşehirlerde görev almayı fazla tercih etmediği ve tayin isteklerinde artışlar yaşandığı belirtiliyor.

AK Parti'nin, bir süredir İstanbul, Ankara gibi kira ve diğer maliyetlerin daha yüksek olduğu büyükşehirler ile Anadolu'da görev yapan memur ücretleri arasında bir fark olması gerektiği yönünde çalışma yaptığı kaydediliyor.

Büyükşehirlerdeki memura refah payı adı altında özel bir "büyükşehir tazminatı" verilmesi tartışılıyor.

14 Mayıs 2023 seçim beyannamesinde de yer alan büyükşehirlerde yaşayan memurların yaşam standartlarının geliştirilmesi konusundaki vaatlerin 31 Mart yerel seçim beyannamesinde daha geniş kapsamlı işlemesi bekleniyor.

DEPREME DAYANIKLI İLLER

Beyannamenin ana omurgasının ise "depreme dayanıklı iller" üzerine kurulduğu belirtiliyor.

Kentlerin depreme dayanıklı hale getirilmesi için atılacak adımların ve projelerin ayrıntılı şekilde beyannamede yer alması bekleniyor.

SOKAK HAYVANLARI İÇİN DÜZENLEME

Memura Toplu Sözleşme İkramiyesi 642 TL Oldu! Memura Toplu Sözleşme İkramiyesi 642 TL Oldu!

Beyannamede özellikle kentlerde ciddi bir sorun haline gelen sokak köpekleri ile ilgili alınacak önlemlerin de "sokak hayvanları habitatının düzenlenmesi" başlığı altında sıralandığı belirtiliyor.

MAHALLE KREŞLERİ

Beyannamede ayrıca mahalle kreşlerine ilişkin de özel bir başlık açılacağı ve Türkiye genelinde mahalle kreşlerinin hızla yaygınlaştırılacağı böylece özellikle çalışan annelerin sorununun çözüleceği kaydediliyor.