Temmuz ayı itibarıyla en düşük devlet memuru maaşı 22 bin lira olarak belirlendi. Ancak bu artışın vergi dilimlerine etkisi göz ardı edilmemeli.

Alınan zammın büyük bölümü vergiye gidecek

Gelir vergisi tarifesinde herhangi bir değişiklik yapılmazsa, memurlar daha yüksek bir vergi dilimine girecekleri için maaşlarından daha fazla kesinti yaşayacaklar. Bu durum, memurun aldığının bir bölümünün hızla geri gideceği anlamına geliyor. Aynı durum, yılbaşından itibaren brüt maaşı yaklaşık 22 bin liraya yükseltilen kamu işçileri için de geçerli olacak.

Birleşik Kamu-İş’e bağlı Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi, memur zammıyla ilgili Meclis’e gelecek olan torba yasanın içerisinde mutlaka vergi dilimleri ile ilgili düzenlemenin de olması gerektiğini vurguladı.

Hamzaçebi, maaşların asgari ücret kadar olan bölümünün vergi dışı bırakıldığını anımsatarak “Ancak geri kalanı vergiye tabi. Artışla birlikte maaşlar hızla bir üst vergi dilimine girecek. Bu nedenle maaş artırılırken vergi diliminin de ayarlanması gerekiyor. Dilimler de aynı şekilde yükseltilmeli. Maaşları düzenleyen yasanın içerisine bu da eklenmeli. Yoksa bir anlamı kalmaz. Zammın bir bölümü vergiye gider. Bu düzenlemenin eşzamanlı olarak hemen yapılması lazım” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Halk Tv