Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Malatya'da halka hitap ederken, son zam kararlarını ve Temmuz ayında gerçekleştirilecek olan zamları değerlendirdi. Emeklilere iki katlı müjde veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekli maaşları ve emekli ikramiyeleri konusunda daha yüksek rakamların hedeflendiğini belirtti ve bu yönde çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 10.000 TL OLACAK

En düşük emekli maaşı ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklamaları sonrası yeni bilgiler de gelmeye başladı. Ben düşük emekli maaşı için Temmuz ayında beklenen rakam 10.000 TL oldu. Bir yandan bu hesaplamalar yapılırken bir yandan da emekliye ara zam düzenlemesinde kademeli zam formülü öne çıkıyor.

Temmuz ayında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 6 aylık enflasyon oranına ek refah Payı göz önünde bulundurulacak ve yeni Zamlı emekli maaşları da belli olmuş olacak. Ancak refah payı ile birlikte Enflasyonun üstünde bir zam yapılacağı tahmin ediliyor. En düşük emekli maaşı alanlara yüksek zam oranı verilse de yüksek maaş alanların bir kaybı olmaması sağlanacak.

EMEKLİ MAAŞ ZAMMI HESABI

Emekliye kademeli Zam konusunda yeni bilgiler de ortaya çıktı. Buna göre maaşı düşük olandan yüksek olana doğru zam oranları farklılık gösterecek. Kademeli zam şu şekilde belirlenecek:

  • 10 bin-15 bin TL => Yüzde 45
  • 15 bin-20 bin TL => Yüzde 40
  • 20 bin ve üzeri => Yüzde 35

Yani bu durumda 10.000 TL maaş alan emeklinin maaşı %45 oranında artarken 20.000 TL ve üzeri maaş alan emekliye %35 oranında artacak. 10.000 TL maaş alan emekli bu tabloda 4000 TL zam almış olurken 20.000 TL maaş alan emekli ise 7000 TL zam almış olacak.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİNE ZAM GELİYOR

Emekliye 2. müjde ise bayram ikramiyesi zammı oldu. Ramazan Bayramı öncesi 2000 TL'ye yükselen bayram ikramiyesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dün flaş açıklamalar gelmişti. Bayram ikramiyesine artış içinde gerekli talimatları verdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı öncesinde artış sinyali verdi. Ankara kulislerinden gelen bilgilere göre ise emekli bayram ikramiyesi Kurban Bayramı öncesi 3000 TL'ye yükselecek. Tüm emekliler bayram öncesi bu ödemeden yararlanabilecek. 15 milyona yakın emeklinin 3.000 TL bayram ikramiyesi alması bekleniyor.

MEMURA MAAŞ ZAMMI VE KİRA YARDIMI GELİYOR

Memur maaş zammı içinde yeni rakamlar ortaya çıktı. En düşük memuru maaşı Ocak ayında 11.848 TL olarak belirlenmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Temmuz ayında en düşük memur maaşının 22.000 TL'ye yükseleceğini duyurdu. Ayrıca memura zam oranı ise kamu işçileri ne olduğu gibi %45 olacak.

Memura diğer bir müjde ise 28 Mayıs seçimlerinden hemen sonra gelecek. Yeni hükümetin kurulması ile birlikte yapılacak yeni düzenleme ile beraber büyük şehirlerde yaşayan memurlara kira yardımı sağlanacak. Bu konu ile ilgili olarak da maddeler ortaya çıktı. Memura verilecek ek haklar şöyle:

Memura büyükşehir tazminatı ödenecek

Memurun görev yaptığı il ve ilçeye göre kira yardımları yapılacak

Öğretmen, polis gibi meslek grupları için özel lojman olanağı tanınacak

Memur maaşlarına zam için ince ayar yapılacağı da konuşuluyor. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 6 aylık enflasyon verilerinin açıklanması sonrasında net rakamlar gündeme gelecek.