Memurların aylıklarına, enflasyon farkıyla birlikte yüzde 49.3 oranında zam yapılacak. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Bağ-Kur emeklileri ise ocak ayında aylıklarına yüzde 31.91 oranında zam alacaklar.

2024 – 25 ZAM TEKLİFİ MEMURU KIZDIRDI

2024 ve 2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme görüşmeleri devam ederken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, kamunun zam teklifini açıkladı. Buna göre, 2024 yılının ilk yarısında yüzde 14, ikinci yarısında yüzde 9; 2025’in ilk yarısında yüzde 6, ikinci yarısında ise yüzde 5 oranında zam yapılacak.

zam-teklifi-3

ZAM TEKLİFİNİN REVİZE EDİLMESİ BEKLENİYOR

Ancak, hükümetin maaş zammı teklifinin revize edilmesi bekleniyor. Nihai teklifin 22 Ağustos tarihinde açıklanması öngörülüyor. Bu tarihte uzlaşma sağlanamazsa, hakem kurulu devreye girecek ve 31 Ağustos'a kadar verilecek karar nihai karar olacak.

ENFLASYON FARKI HESAPLANACAK

Öncelikle temmuz - aralık dönemi enflasyon farkı hesaplanacak. Bu enflasyon farkına ilaveten toplu sözleşmede kararlaştırılan zam oranı eklenerek maaş artışı gerçekleştirilecek. Merkez Bankası, 2023 yılsonu enflasyon tahminini yüzde 58 olarak açıkladı. Eğer bu tahmin gerçekleşirse, temmuz - aralık dönemi enflasyonu yüzde 31.91 olacak. Bu durumda yüzde 24.44 enflasyon farkı hesaplanmış olacak.

TOPLAM ARTIŞ YÜZDE 41,9’U BULABİLİR

2022 yılının başlamasıyla birlikte memur maaşlarına yapılacak zam, enflasyon farkını da içererek yüzde 41.9 olarak gerçekleşebilecek. Ancak, hükümetin toplu sözleşme zammı teklifi yüzde 20 olarak revize edilirse, memur maaş zammı toplamda enflasyon farkıyla birleşerek yüzde 49.3'e yükselecek.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 31 BİN 200 TL OLABİLİR!

En düşük memur maaşı, toplu sözleşme zammı yüzde 14 olarak kabul edildiğinde 22.017 TL seviyesinden 31.200 TL'ye çıkacak. Toplu sözleşme zammı yüzde 20 olarak kabul edilirse, en düşük memur maaşı 32.871 TL olacak.

MEMUR EMEKLİSİ İÇİN BEKLENENLER..

Emekli memurların maaşları, çalışan memur maaş zamlarıyla aynı oranda artış gösterecek. En düşük emekli memur aylığı, yüzde 14 toplu sözleşme zammında 14.014 TL'ye, yüzde 20 toplu sözleşme zammında ise 14.745 TL'ye yükselecek. Eğer Merkez Bankası'nın tahmin ettiği yüzde 58'lik yılsonu enflasyonu gerçekleşirse, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Bağ-Kur emekli aylıklarına ocak ayında yüzde 31.91 oranında zam yapılacak.

GÖRÜŞMELER YOĞUN BİR ŞEKİLDE SÜRÜYOR

Zam teklifleri ve hizmet kollarının beklentileriyle ilgili toplu iş sözleşmesi görüşmeleri yoğun bir şekilde sürüyor. Bugün, 6 farklı hizmet kolunun talepleri müzakere edildi ve bu görüşmelere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da katıldı.

TONBUL: YENİ TEKLİF YARIN YAPILMALI

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, yaptığı açıklamada, Kamu İşveren Heyeti'nin sunduğu zam teklifinin beklenen seviyenin oldukça altında kaldığını ve ekonomik gerçeklerle uyumlu olmadığını vurguladı. Tonbul, düşük zam teklifinin, masanın motivasyonunu düşürdüğünü belirterek, "Toplu sözleşme görüşmeleri 22 Ağustos'ta sona erecek. Bu nedenle elimizde sınırlı bir süre bulunuyor. Kamu İşveren Heyeti, yeni teklifini yarın sunmalı, hatta vakit kaybetmeden bugün bile sunabilir. Geriye kalan süreci en iyi şekilde kullanarak, beklentilere uygun bir teklif sunulmalı. Bu, sözleşmenin karşılıklı anlaşma ile imzalanmasının önünü açacaktır." ifadelerini kullandı.