Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini yakından ilgilendiren bu görüşmeler, 2024-2025 yıllarındaki mali ve sosyal hakların belirlenmesi adına büyük bir önem taşıyor. Hükümet ile Memur-Sen arasında gerçekleşen müzakere süreci, 1 Ağustos'ta başlamış ve tüm hızıyla devam ediyor.

Çalışma takvimi doğrultusunda 11 farklı hizmet koluna ait tekliflerin tasnifi ve kamu görevlilerini ilgilendiren genel tekliflerin ön müzakeresi yapıldı. Gelecek hafta ise rakamların detaylı bir şekilde ele alınması bekleniyor.

Müzakerelerin en kritik aşamasına gelindiği şu günlerde, 11 hizmet koluna ait komisyon raporları hükümet ve yetkili sendikalar arasında masaya yatırılacak. 12 Ağustos'a kadar sürecek olan bu müzakereler, tarafların beklentilerini dengelemeyi amaçlıyor.

Sağlıkta şiddetin bitirilmesi için Meclis Araştırması istendi! Sağlıkta şiddetin bitirilmesi için Meclis Araştırması istendi!

Görüşmelerin sona ermesinin ardından ise hükümet, kamu görevlilerinin genelini ilgilendiren ilk zam teklifini 14 Ağustos tarihinde Memur-Sen'e sunmayı planlıyor. Bu teklif, kamu çalışanlarının merakla beklediği gelişmelerden biri olarak öne çıkıyor.

- "Taleplerimiz oldukça makul"

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hizmet kollarına ait tekliflerin tasnifi ve ön müzakere süreçlerinin olumlu ve verimli geçtiğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın da süreci yakından takip ettiğini belirten Tonbul, şöyle konuştu:

"Hizmet kollarına ait tekliflerin tasnifi ve ön müzakere sürecindeki olumlu havanın, görüşmelerin müzakere kısmında da devam etmesini istiyoruz. Gerçekleşen enflasyon rakamları, Merkez Bankasının revize ettiği enflasyon tahminleri ve çarşının pazarın durumu ortada. Bunları göz önünde bulundurduğumuzda taleplerimiz oldukça makul. Bundan dolayı kamu işvereni, 14 Ağustos'ta enflasyon hedefleri üzerinden değil, piyasa gerçekleri üzerinden bir teklifle masaya gelmeli."

- Memur-Sen üçer aylık zamlar istedi

Toplu sözleşme masasında yetkili konfederasyon olarak yer alan Memur-Sen, 2024 için 3'er aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 artış istemişti.

Konfederasyon, 2025 içinse 6'şar aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 6 ayda yüzde 25 ve ikinci 6 ayda yüzde 15 zam talep etmişti.