1 Ağustos itibarıyla, memur ve memur emeklilerini ilgilendiren önemli bir süreç başlıyor: 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmeleri. Bu görüşmelerde yetkili konfederasyon Memur-Sen, maaş artış oranları ve kira yardımı dahil olmak üzere 120 maddelik teklifini kamuoyuyla 24 Temmuz'da paylaşacak.

Görüşmelerin odak noktasında, yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisinin 2024-2025 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirlenmesi yer alacak.

Bu süreç, memurların ve emekli memurların hayatlarını doğrudan etkileyen önemli bir dönüm noktası olacak.

7. dönem tamu toplu sözleşmesinde izlenecek yol haritası nasıl olacak?

Kamu işveren heyeti ile memur sendikaları arasında bir ay boyunca sürecek görüşmelerde, memur ve memur emeklilerini, yetkili konfederasyon olarak Memur-Sen temsil edecek. Görüşmelere sayılı günler kala çalışmalarını hızlandıran Memur-Sen, sözleşme tekliflerini ve izlenecek yol haritasını belirlemek üzere dün Genişletilmiş Başkanlar Kurulunu topladı. Toplantıda, 74'ü yeni, 29'u korunması gereken, 17'si ise geçen toplu sözleşme döneminde çözüme kavuşturulmayan olmak üzere toplam 120 teklif üzerinde mutabık kalındı.

En düşük memur maaşı ne kadar olacak?

Maaş artış oranlarıyla birlikte kira yardımının da aralarında bulunduğu 120 maddelik teklifini 24 Temmuz'da kamuoyuyla paylaşacak Memur-Sen, aynı gün teklif dosyasını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunacak. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, tekliflerini sahadan gelen talepleri dikkate alarak ve bilimsel verileri göz önünde bulundurarak hazırladıklarını söyleyerek, Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısıyla da teklif dosyasının şekillendiğini belirtti.

Tekliflerini içeren dosyada tüm memur ve memur emeklilerini ilgilendiren konuların yer aldığını vurgulayan Tonbul, 21 Temmuz'daki Memur-Sen İl Başkanları Toplantısı'nın ardından teklif ettikleri madde sayısının 120'nin üzerine çıkacağını kaydetti.

Memur-Sen 7. Dönem Toplu Sözleşme hakkında sosyal medya hesabından:7. Dönem Toplu Sözleşme Tekliflerimizi Açıklıyoruz. Kamu görevlilerinin 2024-2025 yıllarındaki mali, sosyal ve özlük hakları ile çalışma şartlarını; anayasal ve demokratik haklarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme tekliflerimizi açıklıyoruz." paylaşımında bulundu.

7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmede talepler neler?

Tonbul, tekliflerinin ana omurgasını 2024-2025 yıllarındaki maaş ve aylık artışların oluşturduğuna dikkati çekerek, şu bilgileri verdi: "Maaş artış oranlarının yanında memurlara kira yardımının verilmesi, önemsediğimiz tekliflerimiz arasında. Kamu çalışanlarının aileleriyle huzur ve refah içerisinde yaşaması için bu teklifte ısrarcıyız. Bununla birlikte 1. dereceye yükselen tüm memurlara 3600 ek gösterge verilmesi ve Sayın Cumhurbaşkanı'mızın dile getirdiği en düşük memur maaşının, en düşük kamu işçisinin ücretinden düşük olmaması gibi konuları masaya taşıyacağız.

Toplu sözleşmede maaş artışı ve sosyal haklar neler olacak?

Görüşmelerde, maaş artışı kadar sosyal haklarda da ısrarcı olacağız. Bu doğrultuda kapsayıcı bir içeriğe sahip teklif dosyamızda mühendisler, müdürler, şefler, genel idari hizmetler sınıfı ve diğer teknik personel başta olmak üzere ihmal edilen tüm grupların taleplerine yer verdik. Son dönemde aylık artış beklentileri karşılanmayan memur emeklilerini de düşünerek, emeklilerin aylıklarını artıracak teklifleri de sözleşme masasına taşıyacağız."

Memurlar Net