Verilen hakların geri alınamayacağını savunan Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın düzenlemeyi yargıya taşıdıklarını ifade etti.

Kamuda tasarruf paketi önümüzdeki 3 yıl süresince uygulamaya konuldu.

Paket içerisinde memurları tedirgin eden en önemli önemli düzenlemelerden biri de personel servislerinin kaldırılması oldu. 

Memur Personel Servis Hizmeti Kalktı 

Hükümet kamuda memur personel servisi hizmetini toplu taşıma bulunan yerlerde kaldırdı. 

Twitter’da Büyük Tartışma: Doktor Ablaya Lise Mezunu Görücü Gelir mi? Twitter’da Büyük Tartışma: Doktor Ablaya Lise Mezunu Görücü Gelir mi?

Konuyla ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamada, “savunma ve güvenlik hariç olmak üzere, toplu taşıma olan yerlerde, kamuda personel servisi hizmetini sözleşme bitiminde sonlandırmayı hedefliyoruz” açıklamasında bulundu. 

Ali Yalçın Açıklama Yaptı 

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ise sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı yazılı açıklamada kamuda emekten tasarruf edilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

"Kamuda emekten tasarruf edilmemeli"

"Kamuda, israfı ortadan kaldıracak düzenlemelere destek verdiğimizi belirtirken, defaatle her mecrada söylediğimiz gibi kamuda emekten ve alın terinden tasarruf edilmemesi gerektiğini de bir kez daha yineliyoruz" ifadelerini kullanan Yalçın, şunları kaydetti:

Öncelikle, 3. Dönem Toplu Sözleşmeden bu yana kazanımımız olan 'Servis Hizmetinin sunulması' hükmü dahil, Anayasal hak olarak Toplu Sözleşme'nin bizatihi 'Tarafı' sıfatıyla bağıtladığımız hükümlerine yönelik düzenleyici işlem tesis edilmesini doğru bulmadığımızı, bu durumun başta Anayasa olmak üzere ILO normlarına, uluslararası sözleşmelere ve toplu sözleşmenin özerkliği ilkesine aykırılık oluşturacağını ifade ediyoruz.

"Hükümlerimizin engellenmesine yönelik düzenlemelerin yargıya taşınacak"

Yalçın, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Memur-Sen olarak; toplu sözleşme masasında gece-gündüz demeden mücadele ve müzakere ile elde ettiğimiz kazanımların eksiksiz uygulanması için mücadelemiz sürecektir. Toplu Sözleşme hükümlerimize yönelik başta bu düzenleyici işlem olmak üzere bütün iş ve işlemleri Sendikalarımız ve Konfederasyonumuz takip etmektedir. Önümüzdeki süreçte hükümlerimizin engellenmesine yönelik düzenlemelerin yargıya taşınması noktasında da gerekli adımları atacak, kamu görevlilerimizin haklarında geriye gidilmesine izin vermeyeceğiz.