Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısının ardından Meclisten ayrıldığı sırada gazetecilere verdiği cevapla memurlar büyük hayal kırıklığı yaşamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan en düşük emekli maaşlarını 5.500 liradan 7.500 liraya yükselttiklerini duyurmuştu. Emeklilere yapılan bu iyileştirmenin ardından memurlarda da seçim öncesinde ek zam beklentisi oluşmuş durumda. Memur maaşlarına da emekli maaşları usulü zam formülü uygulanabilir.

Ekonomi uzmanı İslam Memiş emekli maaşlarına yapılan zam sonrası sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda 'sıra memur maaşlarında' demişti.

Peki ama memur yüzde kaç oranında zam yapılacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücrete seçim öncesi zam hususunda kapıları kapatmıştı. Lakin memur maaşları için net bir cümle kullanmadı. 'Bütün zamları yaptık.' kelimesi memur maaşlarına yapılacak zamların da olumsuz olduğu olarak yorumlansa da en düşük memur maaşlarına zam yapılmasına olası gözüyle bakılıyor.

Memur maaşlarına da emekli maaşları usulü zam formülü nedir?

En düşük emekli maaşlarına yapılan zam gibi en düşük memur maaşlarına da zam yapılabilir. Konu hakkında henüz resmi bir açıklama olmasa da seçim öncesi memur maaşlarına bir zam yapılması beklentisi var.

En düşük emekli maaşlarına yapılan zam usulü en düşük memur maaşlarına da zam yapılacak mı? Yoksa Cumhurbaşkanı Erdoğan memurlara seçim öncesi tüm maaşlara zam yapıp büyük bir müjde verecek mi? Hep birlikte göreceğiz.