3 Mart tarihi itibariyle EYT kapsamında başlayan emeklilik işlemleri ile birlikte hem özel sektörden hem de kamudan emekli olmak için başvurular devam ediyor.

Diğer taraftan EYT kapsamında emekli olabilmek için e-devlet üzerinden de başvuru yapılabiliyor.

Ancak kamu çalışanları SSK'lılara göre emeklilik işlemlerinde daha dezavantajlı bir durumda..

İşte memurları dezavantajlı duruma getiren haller

Prim gün sayısı

SSK'lılar 5000 ila 5975 prim günü doldurmaları şartıyla emekli olabiliyorlar. Ancak 1999 öncesi hizmeti olan bir memurun EYT'den emekli olabilmesi için kadın memurlar 7200 prim gün sayısını, erkek memurlar da 9000 prim günü tamamladıklarında düzenlemeden yararlanıp emekli olabilecekler.

Borçlanma ile işe giriş tarihini 1999 öncesine çekme durumu

SSK'lılar eğer 2000 yılında da işe girmiş olsa bile eğer borçlanabileceği bir doğum veya askerlik hizmeti var ise bu hizmetleri sayesinde işe giriş tarihlerini 1999'a çekebiliyorlar. Ancak memurlar için bu imkan bulunmuyor. Memurların 1999 tarihinden önceki askerlik veya doğum süreleri sadece borçlanılıp prim gün sayısına ilave ediliyor ancak işe giriş tarihini etkilemiyor.

Kamu İşçisi Çerçeve Protokolü Metni! Tüm Detaylar! Kamu İşçisi Çerçeve Protokolü Metni! Tüm Detaylar!

Emekli maaşı

Bugün için asgari ücretli olarak 8 bin 500 liraya çalışan bir SSK'lı emekli olduğunda 7 bin 500 lira alacak. Yani aylığının yüzde 88'ini emekli olduğunda almaya devam edecek. Ancak memurlar emekli olduğunda, almakta oldukları aylıklarının ancak yarısını alabilecekler.