Ev sahibi, kirasını neredeyse yüzde 55,5 oranında artırdıktan sonra kiracısını tahliye etmek istedi. Ancak mahkeme, yapılan zammın yasal sınırları aştığını belirleyerek tahliye talebini reddetti. Ayrıca, ev sahibine "kötü niyet tazminatı" ödeme yükümlülüğü getirdi.

Olay, Karabağlar ilçesinde meydana geldi. Evini 2 yıl önce İbrahim Çetin'e kiralayan ev sahibi K.K, geçen yıl 900 TL olan kira bedelini TÜFE oranını gerekçe göstererek neredeyse yüzde 55,5 artırarak 1400 TL olarak yeniden belirledi. İnşaat işçisi olan kiracı Çetin, başka bir uygun ev bulamaması nedeniyle bu artışı kabul etmek zorunda kaldı ve 3 ay boyunca kirasını 1400 TL olarak ödedi.

Ancak zamanla ödeme güçlüğü yaşayan Çetin, kirayı yasal sınırlar dahilinde artırmak istedi ve yasal olarak belirlenen yüzde 25'in üzerinde bir artışla 1250 TL olarak ödemeye devam etti. Bunun üzerine ev sahibi K.K, tahliye davası açtı.

MAHKEMEDEN EV SAHİBİNE KÖTÜ NİYET TAZMİNATI KARARI

Mahkeme, yapılan kira artışının yasal sınırları aştığına ve kötü niyet taşıdığına hükmederek tahliye talebini reddetti. Ayrıca, ev sahibi K.K'ye, kiracısı İbrahim Çetin'e karşı kötü niyeti nedeniyle tazminat ödemesi kararlaştırdı.

EV SAHİBİ, KİRACIDAN FAZLA KİRA TALEP ETTİ

Mahkeme, yaptığı inceleme sonucunda kira artışının yasal sınırları aştığını ve ev sahibinin kötü niyetli olduğunu belirledi. Bu nedenle tahliye talebini reddeden mahkeme, ayrıca ev sahibi K.K'ye kiracısı İbrahim Çetin'e karşı kötü niyet tazminatı ödeme yükümlülüğü getirdi.

İbrahim Çetin'in avukatı Mustafa Tunç, kira artışının yasal sınırları aştığını belirtirken, mahkemenin kararının, ev sahibinin kötü niyetli bir şekilde icra takibi başlattığı için verilen bir kötü niyet tazminatı olduğunu açıkladı.